Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
nauczycieli Rodzina i jej problemy

dziecko Niezastąpiony Tato

            Mimo wzrastającej świadomości i edukacji na temat znaczenia i roli ojca w wychowaniu dzieci, wciąż jest on często niedoceniany lub wręcz nieobecny w rodzinie.

Mężczyzna odsuwany od wychowania dzieci

            Często istnieje przekonanie jeszcze wywodzące się z rodziny patrialchalnej, w której to ojciec był głową rodziny, zarabiał na nią, a matka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. W niektórych rodzinach takie przekonanie istnieje do dziś, że to matka najlepiej zaopiekuje się dziećmi, bo przecież ona ma instynkt macierzyński, jest kobietą, wrażliwą czują i ma większe predyspozycje ku temu. Kiedyś słyszałam nawet taką wypowiedź mężczyzny, który skarżył się, że teściowa odsuwała go od opieki na dzieckiem, tłumacząc to tym, że „ty masz takie niezgrabne ręce, jesteś niedelikatny, możesz zrobić krzywdę dziecku”.

Postępując tak popełniamy wielki błąd, gdyż nie pozwalamy ojcu na nawiązanie relacji z dzieckiem, już od jego urodzenia, zrodzenie się instynktu ojcowskiego, który u matki jest wrodzony i ujawnił się podczas obcowania z dzieckiem, które  przebywało w jej łonie.

Wyjazdy za granicę

             W dzisiejszych czasach, „czasach kryzysu”, ale i dążenia, często za wszelką cenę do dobrobytu, gdzie większość ludzi ucieka od zgiełku miasta, na obrzeża, aby tam zamieszkać w swoim domu, mieć ogródek itp. .... często ojcowie dla osiągnięcia tych celów i zapewnieniu rodzinie lepszego bytu, poświęcają życie rodzinne dla dorobku materialnego. Może nie przynosi to skutków negatywnych jeśli jest to jednorazowy wyjazd i na krótko, ale jeśli podróże za granicę powtarzają się często i trwają dłużej, to ojciec staje się nieobecny zarówno dla żony, która przyzwyczaja się do życia i radzenia sobie bez męża, jak i dla dzieci, które żyją w świecie bez wzorca osobowego co przynosi negatywne skutki zarówno dla rozwoju osobowości dziewczynki jak i chłopca.
Dlaczego? Brak któregokolwiek z rodziców pozostawia trwały uraz w psychice młodego człowieka i wywiera negatywny wpływ na jego przyszłe życie rodzinne, tj. na wykształcenie się w młodym człowieku właściwej wizji małżeństwa i rodzicielstwa.  Świat ludzi jest światem dwupłciowym, więc dla prawidłowego rozwoju dziewczynki potrzebna jest matka, chłopca zaś ojciec. To właśnie od nich dzieci uczą się postaw i zadań, jakie przypisane są roli męskiej i żeńskiej. (Więcej art. Skutki braku matki lub ojca a rozwój dziecka)

Mało popularny Dzień Ojca?
           

 Do niedawna Dzień Ojca, był prawie nieznany i nieobchodzony, był jakby w cieniu jak popularnego i promowanego Dnia Matki. Sama pamiętam ze szkoły podstawowej, iż na zajęciach plastyki czy techniki robiło się jedynie laurki i  prezenty z okazji Dnia Matki. A przecież nie można mówić o większej ważności któregokolwiek z rodziców w wychowaniu dziecka.

Dlatego, nauczyciele w  szkołach jak i kobiety w domu powinny podkreślać rolę ojca w rodzinie, zachęcać dzieci do wyrażania szacunku i miłości względem niego np. w formie drobnego prezenciku czy laurki podarowanej na Dzień Ojca czy nawet bez okazji. Kobiety również powiny dzielić się z mężami obowiązkami wychowania dziecka, co przyniesie im podwójną korzyść, zarówno odciąży je w obowiązkach jak i przyczyni się do nawiązania bliższej relacji w kontakcie ojciec – dziecko.

Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Jak warunki domowe wpływają na rozwój dziecka?

             czytaj więcej...

dzieci Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12,21)

             czytaj więcej...

dzieci Jak zadbać aby dziecko miało udane wakacje!!!

             czytaj więcej...

dzieci Rodzina na swoim

             czytaj więcej...

dzieci Łagodność i pokora - cechy na wagę złota!!!

             czytaj więcej...

dzieci Wpływ rodziny pochodzenia na powodzenie związku małżeńskiego młodego człowieka

             czytaj więcej...

dzieci Skutki braku matki lub ojca a rozwój dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Współczesna rodzina i jej przeminy

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone