Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  




Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Zabawy w domu - zabawa w górnika

     Chcielibyśmy zaproponować państwu różne warianty, szablony zabaw dla dzieci na podstawie, których możemy budować coś bardziej złożonego. Jak wiadomo łatwiej jest iść do przedu, gdy mamy już szkielet, który wypełniamy niż wszystko wymyślać. Warto wziąć jeden z szablonów i dać się ponieść swojej wyobraźni i kreatywności i zapewnić dziecku wspaniałą i dobrą zabawę.

Jednym z szblonów który proponujemy jest:

Zabawa w górnika

Do wykonania tego zadania potrzebne mogą być:

  • zabawkowy, gumowy młotek lub inne narzędzie, które umożliwi rozbijanie klocków,
  • jakiekolwiek klocki drewniane czy też plastikowe które będą naszym węglem
  • minaturowe domki i zwierzątka/ludziki, które w nich mieszkają, przydatna będzie też sceneria zimy,
  • dużo poduszek,
  • kask rowerowy lub czapka przypominająca hełm górniczy,
  • mogą się przydać taty google wykorzystywane do ochrony oczu na budowie,
  • lampka rowerowa na głowę lub inna zwykła latarka,
  • konik i jakiś wagonik/pojazd do symulowania konia i wagonu, który będzie przypominał podziemną, górniczą kolej oraz miniaturowy kubeczek, który zmieści się na wagoniku a w nim nasze klocki udające węgiel


Tworzymy tło i atmosferę zabawy

     Zabawę zaczynamy od ułożenia domków na łóżku/podłodze i umieszczeniu w nich zwierzątek bądź też ludzików i poinformowaniu dziecka, że w wsi kończą się zapasy węgla a idzie zima i nie ma kto ukopać węgla mieszkańcom i czy dziecko nie zgodziłoby się pomóc zwierzątkom/ludzikom by przetrwały zimę. Gdy dziecko się zgodzi nakładamy mu hełm na głowę okulary robocze na nos i dajemy kilof/młot do ręki. W oddali słychać głosy zziębniętych mieszkańców lamentujących co my teraz zrobimy jest tak zzzzimno...

Budujemy kopalnię

    Z poduszek układamy stos i dosuwamy je do łóżka tak, by do naszej kopalni można było się dostać tylko i wyłącznie windą. Dziecko tak wyposażone wnosimy do kopalni, która siłą rzeczy powinna być ciasna. Na dnie układamy klocki, które łączymy w wielką budowlę. Oczywiście gdy mamy bardzo dużo klocków to możemy obudować nimi dodatkowo ściany wokół poduszek. Zadaniem dziecka będzie gumowym młotem rozbijać budowlę na kawałki aż poodpadają klocki i umieszczać je w kubeczku wagoniku, który następnie przetransportuje towar do wylotu kopalni. Stąd za pomocą liny jeden z mieszkańców wioski wciągnie ją do góry i zaniesie na stos będący składem węglowym.
Robimy koniec zmiany i dziecko wyciągamy z kopalni a mieszkańcy miejscowości schodzą się by kupić węgiel. Możemy też zrobić takie palenisko jakie jest w miastach, by przechodnie mogli sobie ogrzać dłonie.
Węgiel się szybko wypala i hałda staje się coraz to mniejsza i dziecko znów musi udać się do ciasnej kopalni, by ukopać trochę surowca. Teraz jednak stężenie metanu w kopalni zmusza dziecko do szybkiej ucieczki. Można zastosować lampę z różnymi kolorami lub też zrobić jakiś sygnalizator z papieru kolorowego - zielony jest bezpiecznie, czerwony zagrożenie wybuchem gazu.

Życzymy udanej zabawy!

Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone