Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Zabawy edukacyjne dla dzieci

Zabawy edukacyjneZabawy poprawiające sprawność myślenia:
Na kartce papieru piszemy długi wyraz, np. "sekretarka", zadaniem dziecka jest wymyślenie spośród liter, składających się na to słowo jak najwięcej nowych wyrazów, np. kret, arka, ser, kara.  

Na początku ustalana jest kategoria, do jakiej dzieci będą wymyślać różne słowa. Np. kwiaty. Pierwsza osoba wymyśla nazwę kwiatu, np. stokrotka, następna osoba ma teraz wymyśleć kwiat rozpoczynający się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu, czyli na "a", np. aster, itd.

*  Zadaniem dzieci jest przez ustalony czas, np. 5 minut, wymyśleć jak najwięcej wyrazów do danej kategorii, którą ustala się na początku zabawy, np. ptaki, zwierzęta, owoce, państwa, rzeki. Można utrudnić zabawę, określając na jaką literę mają się zaczynać, np. wymyślane nazwy rzek czy kwiatów.

*  Zabawa w skojarzenia. Podajemy dziecku dwa wyrazy, określające np. jakiś zawód, sport, rzecz, kwiat, drzewo itd. Przykład:
- grzebień, nożyczki (fryzjer);
- komputer, myszka (informatyk);
- list, torba (listonosz).

*   Do tej zabawy potrzebny nam będzie słownik lub encyklopedia dziecięca. Dziecko podaje numer strony i kolejność hasła np. str. 36, hasło 1 z dołu. Zadaniem rodzica jest odszukanie tej strony i odczytanie hasła np. tukan, oraz podanie trzech określeń, spośród których jedno jest odpowiedzią na nasze hasło a dwa pozostałe określają inne słowo.  
Np. Tukan to...

  1. Ptak należący do gatunku dzięciołowatych, zamieszkuje Amerykę...
  2. Duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych...
  3. Największy spośród żyjących obecnie małp naczelnych, zaliczany do człowiekowatych. 

Zabawy kształcące u dziecka sprawność manualną i myślenie:
* W specjalnie do tego przygotowanym nieprzeźroczystym woreczku, umieszczamy kolejno różne przedmioty, (mniejsze dziecko możemy wcześniej zapoznać z nimi, dziecko powyżej 3 roku powinno poradzić sobie bez wcześniejszego oglądania ich), np. muszelka, gumka do mazania, mały miś, długopis itp. Zadaniem dziecka jest włożenie ręki do worka i bez patrzenia, za pomocą dotyku, odgadnięcie jaki przedmiot się w nim znajduje.


Zabawy kształcące u dziecka percepcję słuchową i myślenie:
* Przygotowujemy kilka przedmiotów, które wydają określony dźwięk, np. brzęk kluczy, szelest mnącej kartki. Dorosły ukrywając przed dzieckiem przedmiot wydaje, wydaje nim określony dźwięk i na jego podstawie dziecko ma odgadnąć co to jest.

* Wspólne odgadywanie z dzieckiem odgłosów dochodzących z otoczenia, np.szum przejeżdżającego samochodu, odgłos kosiarki, śpiew ptaka.


Zabawy kształcące spostrzeganie wzrokowe:
* Rodzic powoli rysuje na tablicy (kartce papieru) daną rzecz, np. rower, jabłko, telewizor. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze odgadnięcie co to jest.


Zabawy kształcące pamięć i spostrzegawczość wzrokową:
* Zapoznajemy dziecko z różnymi przedmiotami (liczba ich jest zależna od wieku, im dziecko starsze tym można dołożyć ich więcej), które układamy kolejno jeden za drugim tak aby dziecko zapamiętało ich kolejność. Następnie chowamy je a dziecko ma wymienić po kolei wszystkie widziane przed chwilą przedmioty.

* Zabawa "Poszedł Marek na Jarmarek". Dorosły zaczyna zabawę i mówi: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło..., dziecko powtarza ten tekst i dodaje coć od siebie np.: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło i chleb....Zabawa trwa doputy, dopóki nie nastąpi pomyłka.

Zabawy utrwalające poznane litery alfabetu:
*  Rodzic wylicza kolejno litery alfabetu, dziecko w pewnym momencie mówi stop, jaka literka wypadnie na taką ma wymyśleć np, nazwę zwierzęcia, kwiatu, warzywa, imię itp.
Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone