Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci

Zabawy na świeżym powietrzu* Dzielimy grupę dzieci na dwa lub trzy zespoły (w zależności od liczby uczestników zabawy). Następnie wyznaczamy linię startu i mety. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotarcie na linię mety poruszając się z użyciem dwóch jednakowej wielkości tekturowych kartek, robiąc to w ten sposób, że najpierw kładziemy jedną kartkę papieru, stajemy na niej, a następnie drugą. Osoba, która stanie nogą na ziemi, musi wrócić się na linię startu i rozpocząć zabawę jeszcze raz. Która drużyna wykona to najszybciej ta wygrywa.

* Dzieci tworzą koło, a prowadzący zabawę stoi w środku i wydaje komendy, np. "Dookoła koła biegnie ten kto ma psa", zadaniem tych osób, których dotyczy ta komenda jest okrążenie koła na zewnątrz i powrócenie na swoje miejsce.

* Dzieci ustawiają się jedno za drugim i rękami łapią za pas osobę będącą przed nimi. Tworzą tzw. "Smoka". Zadaniem dzieci jest aby "paszcza Smoka", czyli dziecko na początku, złapała "ogon Smoka", czyli dziecko na końcu. Jeśli się to uda osoba która została złapana idzie na początek "Smoka" i teraz ona łapie jego ogon.

* Dzieci łapią się w parach za ręce, stają jedne za drugimi i podnosząc ręce do góry tworzą tzw. "tunel". Jedna osoba pozostająca bez pary, wbiega do tunelu, po drodze łapie jakieś dziecko za rękę, biegnie z nim na koniec tunelu, gdzie tworzą nową parę. Osoba, której para została zabrana wybiega na zewnątrz tunelu, biegnie do początku tunelu, wbiega do niego i szuka sobie nowej pary.

* Dzieci ustawiają się w szeregu jedno obok drugiego, do rąk dostają długą linę której się łapią. Prowadzący wydaje komendy, na słowo "trzymaj" dzieci puszczajaą linę na słowo "puść" trzymają. Kto się pomyli odpada z gry. Zwyciężcą zostaje ten kto wytrwa najdłużej.

* Dzieci ustawiają  się jedno za drugim w rozkroku, lekko pochyleni do przodu, na sygnał
prowadzącego pierwsze dziecko w rzędzie podaje między nogami z rak do rąk piłkę, kiedy dojdzie do ostatniego dziecka, maluchy wyciągają ręce w górę i podają piłke górą tak żeby wróciła z powrotem.

* Spośród dzieci wybiera się jedną osobę, która będzie murarzem. Pozostałe dzieci ustawiają się na linii, i ich zadaniem jest na sygnał prowadzącego przedostać się na drugą stronę, pomiędzy słupkami wyznaczającymi teren murarza tak, aby nie zostać przez niego złapanym. Kogo murarz złapie ten staje na baczność obok słupka tworząc mur, w ten sposób zmniejsza pole przez które przebiegają dzieci. Komu najdłużej uda się nie być złapanym przez murarza ten wygrywa i sam staje się murarzem.

*  Zabawy z liną.
- Zabawa polega na skakaniu przez linę, która jest kręcona przez dwie osoby, po skuciu się następuje zmiana i skacze kolejna osoba.
- Jedna osoba łapie linę za koniec i kręci nią dookoła tuż przy samej ziemi, reszta dzieci skacze przez nią, kto się skuje ten zmienia osobę, będącą w środku i teraz on kręci liną.
- Przeciąganie liny: dzieci dzielą się na dwie drużyny, które stają po przeciwległych stronach i na znak prowadzącego próbują przeciągnąć drużynę przeciwnika na swoją stronę, lub za wyznaczoną na ziemi granicę.

*  Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii, i ich zadaniem jest trafienie kasztanem do kółka narysowanego na ziemi kredą przez prowadzącego, każdy z uczestników ma po trzy rzuty, następnie jest zmiana. Prowadząca zapisuje punkty, wygrywa ten komu uda się najwięcej razy trafić w wyznaczone pole.

*  Na betonie, rysujemy kredą duży prostokąt, który dzielimy jedną linią wzdłuż i trzema w poprzek prostokąta. Następnie w pola wpisujemy różne kategorie, np. miasta, tytuły bajek, itp. Dzieci ustawiają się w kolejce jedno za drugim i po kolei muszą przejść przez całą tabelkę, skacząc po kolei na każde pole i wymieniając, np. w pierwszej rundzie różne gatunki kwiatów, na każdym polu inny kwiat, w drugiej miasta, potem owoce, warzywa, zwierzęta, imiona męskie, żeńskie i ptaki. Jeśli ktoś będzie się długo zastanawiał to dzieci liczą powoli do pięciu, jeśli do tego czasu nie wymyśli nazwy do danej kategorii, w następnej rundzie powtarza tę kolejkę. Wygrywa ten, komu najszybciej uda się przejść całą tabelkę.

 Przykład:

Kwiaty

Ptaki

Miasta

Imiona żeńskie

Owoce

Imiona męskie

Warzywa

Zwierzęta


*  Dzieci rozbiegają się po boisku a prowadząca rzuca w górę miękką piłkę, dziecko które ją złapie, nie ruszając się z miejsca, w którym złapało piłkę, ma za zadanie zbić przeciwnika tzn. rzucić nią inne dziecko, jeśli trafi, wtedy ono odpada z gry, kto złapie piłkę, kuje inną osobę. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwyciężcy.

*  Dwoje dzieci ustawia się naprzeciwko siebie na środku boiska,jedno z nich ma w rękach miękką piłkę, jego zadaniem będzie przerzucić ją do osoby stojącej na przeciwko tak, aby trafiłą ona w dzieci, które na gwizdek prowadzącej, będą przebiegały z jednej strony boiska na drugą stronę. Dzieci kują dotąd, aż na boisku zostanie jedna osoba. Piłkę można rzucać lub turlać według ustalenia grupy.

*  Dzieci siadają w kole, jedna osoba wchodzi do środka. Dzieci, siedzące w okręgu,otrzymują piłeczkę, ich zadaniem jest tak turlać do siebie piłkę, aby skuła ona osobę stojącą w środku. Komu się to uda, wchodzi do środka i wtedy on jest kuty.

*  Dzieci stają w kręgu, jedno z nich wchodzi do środka. Zadaniem osoby, będącej w środku jest złapać piłkę, którą będą rzucać do siebie dzieci stojące w okręgu. Jeśli uda się jej przechwycić piłkę, zostaje uwolniona a do koła wchodzi osoba, która ostatnia rzuciła piłkę.

* Spośród dzieci wybiera się dwie chętne osoby, które stają na dwóch przeciwległych krańcach boiska. Reszta staje na środku boiska. Zadaniem osób, stojących na zewnątrz jest skuć, czyli trafić miękką piłką dzieci, które znajdują się w środku. Kto zostanie skuty schodzi. Gra kończy się z chwilą skucia ostatniego zawodnika.

*  Zabawa w gimnastykę artystyczną: do krótkiego patyczka, ok. 10 cm przywiązujemy długą kolorową wstążkę z materiału i ćwiczymy z nią różne układy taneczne.

*  Do tej zabawy potrzebna nam jest guma do skakania i minimum trzy osoby. Jedna z nich łapie za gumę oburącz, druga bierze do jednej ręki gumę, która leży na ziemi, do drugiej ręki gumę, która znajduje się pomiędzy rękami osoby, która ją trzyma. Tworzy się z gumy tzw. przekręcona kokardka .
Podczas zabawy wypowiada się słowa wierszyka ruszając przy tym rękami raz w górę, raz w dół.
Słowa wierszyka: "Miszka Miki gra w guziki, Miszka Miki pije sok smik smak smok".
Na słowa "smik smak smok", trzymający gumę, nogami przydeptują ją w różnych miejscach tworząc z niej plątaninę, przez którą zadaniem trzeciej osoby jest przejść nie dotykając jej, jeśli się jej to uda gra dalej, jeśli się skuje do gry wchodzi osoba trzymająca gumę.

*  Zabawa ze skakanką. Dziecko skacze przez skakankę, wypowiadając wierszyk: "Miszka Miki gra w guziki, Miszka Miki pije sok smik smak smok", na słowo "smok" rzuca skakankę w tył i nie odwracając się próbuje odgadnąć ile będzie do niej kroków, ma do wyboru kroki:
tiptopy - idzie się stawiając stopę jedną za drugą;
normalne - dziecka stawia nogę, jakby normalnie sę poruszało
słoniowe - dziecko stawia krok najdalej jak się da;

Np. Dziecko mówi: dwa kroki słoniowe, jeden normalny i dwa tiptopy. Jeśli wykona te kroki i uda mu się dotknąć skaknki to wygrywa jeśli nie do zabawy wkracza inne dziecko.

*   Dzieci stają w kółku i rzucają lub odbijają do siebie piłkę w dowolnej kolejności. Jeśli któreś z dzieci nie złapie piłki, za karę musi kucnąć pośrodku koła i gdy przelatuje nad nim piłka spróbować ją złapać, w tym celu może się nieco podnieść ale tylko w momencie samego łapania. Jeśli mu się to nie uda, siedzi dwa razy dłużej, tzn. jeśli inne dziecko będzie w kole i złapie piłkę to, ta osobaco złapała to wychodzi, a kto miał karę dłuższą zostaje.

*   Do zabawy potrzebne będą kamyki, szyszki, kasztany itp. dary natury i drzewo. Zadaniem dzieci jest trafienie w drzewo z ustalonej odległości np. kamykiem, komu się to uda otrzymuje punkt.

*   Jeśli mamy dużą liczbę dzieci, można pobawić się z nimi w rzuty do kosza. Dzieci ustawiają się jedno za drugim, komu się uda trafić, zostaje królem, staje pod koszem i jego zadaniem jest łapanie piłki i podawanie innym zawodnikom. Jeżeli któremuś z nich uda się trafić, to król musi się wybronić czyli trafić do kosza z miejsca, w którym złapał piłkę . Jeśli mu się to uda nadal pozotaje królem, jeśli nie to następuje zmiana.

Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone