Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Jak bawić się z dzieckiem?

      Gdy chcemy dziecku zapewnić dobrą zabawę i jednocześnie je rozwijać oraz samemu dobrze się przy tym bawić warto zadbać o dobry scenariusz a właściwie o sensowny szkielet, szablon zabawy.

     Nie planujmy jednak w 100% całej zabawy, bo wtedy może nie być ciekawa dla rodzica a przecież on też musi się w niej dobrze bawić, by przekazać dziecku to co najlepsze.
Gdy sami będziemy się nudzić to zabawa może wyglądać na odrobienie pańszczyzny co dziecko z czasem pewnie wyczuje a nasze znudzenie może się na nie przenieść i zepsuć nawet najlepszą zabawę.

Warto więc zostawić sobie trochę elementu losowości w swoich zabawach.
Pamiętajmy też, by na czas zabawy, być całym sobą w tej zabawie a nie myśleć o pracy, o firmie czy o obowiązkach. Pewna osoba dała kiedyś taki przykład: 
Jest coś bardzo upokorzającego w tym gdy ktoś przychodzi pomagać drugiemu ale myślami i prawie cały jest gdzieś indziej. Owszem odwala pańszczyzne dając minimum ale często człowiek a w szczególności nasze dziecko potrzebuje bliskości drugiego, bycia razem i bardziej mu pomożemy nawet nie tą pracą ale szczerym przebywaniem i zaangażowaną w czyjeś życie. Bez tego druga osoba np. nasze dziecko może się czuć niesamowcie samotnie nawet w tłumie ludzi...

Baw się intensywnie

    Danie pańszczyzny dziecku ze swojego czasu może pomóc mu czasami tyle, co rzucenie garści drobniaków i powiedzenie mu idź kup sobie zabawkę i się pobaw. Jeśli dajemy dziecku tylko jedną piątą swojej uwagi to ta uwaga jest niewiele warta.

    Gdy faktycznie brakuje czasu to lepiej krócej się z nim pobawić ale postawić tu na jakość tej zabawy. Ten czas poświęcić tylko dziecku. Wtedy przekażemy dziecku, że je szanujemy i że na nim nam zależy a to jest podstawą poczucia bezpieczeństwa dla tego dziecka nie tylko ilość czasu spędzonego z dzieckiem, kiedy w międzyczasie czytamy gazetę. Warto rozgraniczyć te dwie czynności i chwilę dać dziecku a drugą chwilę poczytać gazetę rozkręcając jakąś zabawę i zachęcić dziecko, by się teraz samo pobawiło, bo tata czy mama potrzebują mieć też chwilę dla siebie.

Ta nasza wielozadaniowość o ile nie mamy super zdolności to taki mit. Wszędzie wkrada się byle jakość. Później dziecko jak będzie starsze to może nam powiedzieć, że niby tato czy mamo jesteś ze mną ale ty mnie w ogóle nie słuchasz ani nie rozumiesz...
Pamiętajmy o tym w naszych relacjach z dziećmi a także podczas zabawy. I jeszcze jeden przykład z życia. Każdy z nas z pewnością kupił nieraz tanią rzecz z której bardzo się początkowo cieszył. Gdy jednak przyszło do jej używania to okazało się, że ten przedmiot to tak naprawdę się do niczego nie nadaje, bo do zadania do którego został zrobiony jest za słaby/miękki/itp a do tego przy pierwszym użyciu łamie się i nadaje się do kosza. Tak więc zostajemy z choć niewielką kwotą wydaną ale też z poczuciem, że wyrzuciliśmy ją na śmietnika oraz że zadanie nie zostało wykonane dobrze i do końca.

Podsumowując już, warto zadbać o to, by nasza relacja z dzieckiem nie była tandetna jak kiepski, tani produkt, by nie powiedziało nam ono kiedyś, że ty mnie w ogóle nie słuchasz i nie rozumiesz więc zwierzać się będę swoim kolegom i koleżankom a o moich problemach drogi rodzicu dowiesz się wtedy gdy będzie już za późno, np. od policji... Nie straćmy tego, bo w skrajnych przypadkach może to być tożsame z utratą dziecka...

By pomóc w zabawach proponujemy nasze szablony do zabawy:


Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone