Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
nauczycieli Rodzina i jej problemy

dziecko Jak warunki domowe wpływają na rozwój dziecka?

    Osoby, które osiągnęły wiele nie zawsze miały wszystkiego pod dostatkiem. Czy zatem warunki domowe mają wpływ na dziecko?

     Spójrzmy na drzewa, które zostały uwięzione w małej doniczce szybko zauważymy, że nie rosną one tak bujnie jak te, które dostały się do gruntu i mają dobrą ziemię. Te pierwsze wegetują i niekiedy ledwie żyją nie rosnąc tak okazale jak te drugie. Niestety warunki życiowe żyjącego w małej doniczce drzewa są kiepskie dlatego ciężko jest oczekiwać, by stało się potężnym drzewem z wieloma owocami.

 Ponieważ ciało ludzkie też należy do świata materialnego, biologicznego więc podlega analogicznym prawom co rośliny czy zwierzęta. Dlatego też dość trafnie można stwierdzić, że gdy dziecku zapewnimy kiepskie warunki to będzie to graniczyło wręcz z cudem, by osiągnęło świetne wyniki i dało dobre owoce. Niestety dziecko będące w ciągłych sporach między rodzicami w nędzy duchowej i materialnej żyje jak drzewo w kiepskiej ziemi  w małej doniczce. Trudno jest wymagać od dziecka wielkich osiągów i wybornych owoców.

Mogą się oczywiście zdarzyć wyjątki ale raczej to rzadkość. Owszem niekiedy wielkie rzeczy powstają z niezgody na wielką biedę i gdyby nie ona być może nie powstałyby. Trzeba jednak sobie zdać sprawę, że człowiek mimo wszystko jest znacznie bardziej skomplikowany niż rośliny i zwierzęta. Jeśli jest zdrowy i wolny to ma między innymi możliwość decydowania gdzie jest i co robi. Wtedy może się zdecydować na rozwój co można przyrównać do wysadzenia się z doniczki do gruntu. Wtedy wielki sukces jest możliwy.

Pytanie jest jednak takie co by było gdyby miał zapewnione świetne warunki wcześniej. Może by osiągnął znacznie... więcej?

Czym są dobre warunki?

     Oczywiście dobre warunki kojarzą się w pierwszej chwili z dobrobytem, czyli z dużym majątkiem. Jednak nie to jest gwarantem dobrych warunków. By takie zaistniały musi być jeszcze coś co wydaje się jest jeszcze ważniejsze.

Chodzi o dobre prowadzenie, które zapewni właściwy kręgosłup moralny i psychiczny. Oczywiście ten dobrobyt materialny też jest ważny ale raczej w dalszej kolejności. Jako dowód można przyjąć, że dzieci w bogatych rodzinach też mogą być zaniedbane a to zaniedbanie wychodzi jeszcze bardziej niż w biednych rodzinach, bo dziecko bogate ma większe możliwości i mając złe myślenie, więcej zła może dokonać.

Zatem przez bogactwo następuje tu tylko zwielokratnianie czegoś co jest pożądane lub niepożądane. Jak to mówią, że bogactwo nie deprawuje człowieka tylko odkrywa kim on naprawdę jest.

Zatem na pierwszym miejscu powinien być Bóg wraz z całym kręgosłupem moralnym. To gwarantuje, że dziecko będzie szczęśliwe a będąc takie nie będzie wpadać w żadne uzależnienia i nałogi. Nauczyć dziecko też trzeba, by nie zadręczało się, nie przeżuwało swoich działań, tylko wyciągało wnioski ze swoich błędów i uczyło się, by więcej ich nie popełniać.

Zwielokratnianie takiej postawy pieniędzmi może przynieść świetne efekty. Osoba dojrzała, będąca blisko Boga i autentycznie się nim ciesząca a do tego bogata może dać światu bardzo wiele.

Krytykować trzeba nie tyle bogactwo jako takie ale postawę chciwości, chęci zatrzymania wszystkiego dla siebie. Owszem jest pokusa, by w nim pokładać całą swoją nadzieję, ale przecież można być biednym i chciwym. Większe możliwości czyli więcej pieniędzy pokażą to zjawisko z wielokrotnie większą siłą. Po prostu wyjdzie z człowieka to co w nim siedzi.

Gdy jednak osoba będąca blisko Boga zdobędzie wielkie bogactwo ma możliwość zwielokrotnienia swoich dobrych działań więc ciężko tu mówić, że jest ono złe.

Idealne warunki

    Zatem idealne warunki to takie, które na wszystkich płaszczyznach dają dziecku najwyższy poziom. Analogicznie, roślina, która ma świetną ziemię, doskonały, naturalny nawóz, dużą ilość słońca, odpowiednią ilość wody i dobrą obronę przed szkodnikami ma świetne warunki by wydać obfite, pyszne i słodkie owoce.

Tak więc gdy młodemu człowiekowi zapewnimy bliskość Boga (bynajmniej nie chodzi o to by non stop siedziało ono w kościele lecz o autentyczną radosną relację jak z Przyjacielem), dobre rozumienie prawd życiowych, świetne prowadzenie przez życie i odpowiednią ilość środków finansowych to jest szansa, że podobnie jak przytaczana przed chwilą roślina również wyda obfite, pyszne i słodkie owoce.Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12,21)

             czytaj więcej...

dzieci Jak zadbać aby dziecko miało udane wakacje!!!

             czytaj więcej...

dzieci Rodzina na swoim

             czytaj więcej...

dzieci Łagodność i pokora - cechy na wagę złota!!!

             czytaj więcej...

dzieci Niezastąpiony Tato

             czytaj więcej...

dzieci Wpływ rodziny pochodzenia na powodzenie związku małżeńskiego młodego człowieka

             czytaj więcej...

dzieci Skutki braku matki lub ojca a rozwój dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Rola matki i ojca w wychowaniu dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Współczesna rodzina i jej przeminy

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone