Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego
- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.Rozwój intelektualny
Zabawy edukacyjne - inwestycja w rozwój dziecka
Już od dzieciństwa powinniśmy dbać o kondycję umysłową naszych dzieci.
Zamiast bezmyślnego siedzenia przed telewizorem, gdzie są oni tylko jego biernymi odbiorcami czy komputerem warto od czasu do czasu urządzać im quizy, zachęcać do rozwiązywania łamigłówek, rebusów, zagadek logicznych, kształcących ich aktywność umysłową, kreatywne myślenie, motywację do nauki itp.
W tym celu, warto kupować dziecku od czasu do czasu książeczki z różnymi zadaniami, dopasowanymi do jego wieku i rozwoju umysłowego. W księgarniach istnieje wiele ciekawych ofert zagadek i łamigłówek logicznych dla dzieci, które mogą je zaciekawić.
Jeśli to nie poskutkuje, dla bardziej opornych pociech, można poszukać ciekawych serwisów internetowych, oferujących różnego rodzaju zadania, zaprezentowane w sposób kolorowy i ciekawie zilustrowane graficznie, które z pewnością przyciągną dzieci, i tym samym pozytywnie wpłyną na ich rozwój intelektualny.
Oczywiście wszystko należy robić z umiarem, wiadomo, że ilość czasu spędzana przez dziecko przed komputerem nie powinna być zbyt długa, należy więc znaleźć złoty środek i odpowiednio dawkować czas na poszczególne rozrywki i zadania naszej pociechy.
Kilka propozycji zabaw edukacyjnych:
- zabawa w skojarzenia: pierwsza osoba mówi dowolne słowo np. firanka – następna osoba wymienia kolejne, które mu się z tym kojarzy np. okno, dalej - karnisz – żabki – staw – kolano – noga itp.;
- jedna osoba wymyśla sobie jakąś rzecz, np. samolot, następnie podaje drugiej osobie wyraz pomocniczy tzn. określający go, np. skrzydła, druga osoba albo zgaduje albo prosi o następnie słowo pomocnicze np. dziób itd. Ilość podawanych słów pomocniczych należy zapisywać gdyż im mniej się ich potrzebowało do odgadnięcia hasła tym lepiej.
Przykładowe hasła i słowa pomocnicze:
choinka – łańcuch, bombka, igły, szpic;
dom – okna, drzwi, dach, ściany;
zegar – wskazówki, cyfry, tarcza; - bierzemy jakąkolwiek bajkę naszego dziecka i otwieramy na dowolnej stronie, następnie spośród treści wybieramy jedno zdanie. Zadaniem dziecka będzie wyszukanie spośród tekstu jak najwięcej wyrazów ukrytych, mogą to być czasowniki, rzeczowniki w różnych formach i czasach.
Np. „Mała Karolinka bardzo się ucieszyła z otrzymanego prezentu”
„Mała Karolinka bardzo się ucieszyła z otrzymanego prezentu”.
Więcej przykładów znajdziesz w zabawy edukacyjne dla dzieci.
Zobacz podobne arytkuły: