Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego
- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.Rozwój intelektualny
Uczymy dziecko liczyć dużą ilość elementów
Oprócz umiejętności intelektualnych, plastycznych powinniśmy dziecko uczyć też jak sobie radzić z różnymi praktycznymi problemami. Jednym z nich to jest liczenie bardzo dużej ilości przedmiotów.
Na początku liczenia z reguły idzie dość gładko, gdy jednak dochodzimy do bardzo dużych liczb, wówczas jedna drobna pomyła rujnuje całkowicie nasz plan szybkiego i dokładnego policzenia wielu elementów. Warto sobie zdać sprawę z tego, że w niektórych przypadkach w życiu nie możemy sobie pozwolić na popełnienie błędu, albo oznacza nas to, że może to nas dużo kosztować jeśli nawet nie materialnych środków to czasem i nerwami.
Uczymy dzieci liczyć dużą ilość przedmiotów:
Wysypujemy z pudełka dużą ilość małych elementów, następnie każemy im liczyć po dziesięć sztuk przedmiotów i umieszczać je na oddzielnych stosach. W ten sposób segregujemy wszystkie elementy a w kolejnym kroku liczymy ile jest stosów. W tej sytuacji o wiele łatwiej jest zapanować nad przedmiotami, gdyż nawet gdy pomylimy się przy sto piędziesiątym piątym elemencie to przecież łatwiej jest przeliczyć stosik dziesięciu sztuk niż zaczynać liczenie od zera. Gdy nam bardzo zależy na dokładności to z łatwością możemy przeliczyć pojedyncze stosiki, by upewnić się, czy gdzieś nie wdarł się błąd.
Dla tych, którym umiejętność ta może wydawać mało użyteczna polecam zastanowić się, czy dalej będzie mało przydatna, gdy dziecko będzie musiało w przyszłości przeliczyć dużą sumę gotówki kupując samochód, czy mieszkanie? Wtedy powinna się ona bardzo przydać oczywiście o ile nie zapłaci przelewem, ale jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe a to jest tylko jeden z przykładów zastosowania tej umiejętności.
Dobrze ale zobaczmy co da się jeszcze poprawić, by ułatwić sobie życie - zapraszamy do daleszej części artykułu
Uczymy dziecka porządku
Drugą bardzo ważną zasadą jest porządek. Gdy dziecko będzie układało nasze stosiki chaotycznie to gdy ich liczba przekroczy np. trzydzieści wówczas chaotyczny rozkład może być ciężki do policzenia i wręcz może generować błędy o całe dziesiątki! Dlatego warto uczyć dziecko, by układało te stosiki jeden obok drugiego tak jak jest zorganizowana np. planasza szachów. Wówczas gdy rzędów będzie np. siedem a kolumn dziesięć to w mgnieniu oka możemy policzyć, że wszystkich słupków jest siedemdziesiąt natomiast wszystkich elementów siedemset.
Pamiętajmy, że przy takich zadaniach ten ład i porządek jest elementem, który daje przewagę naszemu dziecku nad zadaniem. Nie na darmo mowią Niemcy "ordnung muss sein" czyli porządek musi być.
Gdy nauczymy dziecko porządku, wówczas wszystko co będzie czyniło może być uporządkowane a dzięki temu potencjalnie może zyskać całe mnóstwo czasu, gdyż nie będzie tracić czasu na to, by znaleźć rzeczy, które gdzieś zginęły w chaosie.