Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Rozwój intelektualny

dziecko Jak pobudzić rozwój zainteresowań u dziecka

Dzieciństwo jest to okres kiedy dziecko jest ciekawe świata, ważne jest aby nie zabić tej ciekawości, żeby pobudzać go do działania, zachęcać do korzystania z różnych form spędzania czasu wolnego i rozwijania swoich zaintersowań, oczywiście nie na siłę (np. rodzic wbrew chęci dziecka, każe chodzić mu np. na lekcję gry na pianinie) i nie kosztem całego czasu wolnego (dziecko od rana do wieczora jest zajęte), musi mieć ono też czas dla siebie, aby odetchnąć, odpocząć itp.

Już od małego dobrze jest wykształcić w dziecku poczucie do aktywnego spędzania czasu wolnego, tzn. do nie nudzenia się. Często można zaobserwować w szkole na przerwie, w świetlicy, na podwórku, dzieci które kręcą się i nie wiedzą co ze sobą zrobić, nie znają żadnych zabaw, nic im się nie chce, i tak zlatuje im dzień za dniem i zamiast robić wiele ciekawych rzeczy, wtedy kiedy mają najwięcej czasu wolnego, marnują go i robią niewiele albo nic.

zainteresowaniaWspólne hobby z rodzicem

Dobrze kiedy rodzic sam się czymś interesuje i tę pasję rozpala u dziecka. Często dzieci  dziedziczą zamiłowanie do jakiegoś hobby po rodzicach, np. sport, taniec itp., dobrze jeśli rodzic to zauważy i pomoże dziecku rozwinąć te zdolności.
Wspólne spędnie czasu nie tylko zacieśni więzy pomiędzy rodzicem a dzieckiem ale będzie dla niego dobrą alternatywą, zamiast  marnować bezczynnie czas,  włócząc sie z kumplami po mieście, pójdzie z tatą na ryby lub wybierze się na przejażdżkę rowerem.


Zabawki edukacyjne

Często nasze dzieci zadają wiele pytań, są ciekawe świata, warto wykorzystać tę ciekawość, nie zabijać jej lecz rozwijać np, poprzez zakup dziecku zabawki związanej z tym co go  interesuje, kiedy widzimy, że dziecko ładnie maluje to kupmy mu blok do szkicowania i pastele.
Żeby dziecko się czymś interesowało to musi najpierw zapoznać sie z różnymi propozycjami, warto więc inwestować w książki z różnych dziedzin wiedzy, encyklopedie dziecięce o świecie, zwierzętach. Książki rozwijające zamiłowania plastyczne: robienie kartek, origmi itp.
Zamiast kolejnej lalki do kolekcji czy samochdziku, wybierzmy gry edukacyjne rozwijące myślenie.

Rozwój zaintersowań poprzez muzykę, sztukę, taniec

Wyprawy do kina, teatru, muzeum mogą być też nie lada przeżyciem dla dziecka, oprócz tego, że uwrażliwiają go na piękno sztuki, to poszerzają horyzonty myśleniowe.

Warto również rozwijać dzieci (szczególnie lubią to dziewczynki) plastycznie, uczyć je robótek ręcznych (można kupić dziecku kanwę i pokazać jak się wyszywa obrazki).

Chłopcy, dobrze jakby uczestniczyli w zajęciach wykonywanych porzez tatę, np. podczas naprawy samochodu, zepsutej maszyny itp. Dzięki temu nabywają umiejętności potrzebne każdemu mężczyźnie w dorosłym życiu.

Słuchanie muzyki, wypowiadaie się co dziecko przeżywało, z czym się kojarzył dany fragment muzyczny, zabawy muzyczne, taniec,  powtarzanie rytmów,  gra na instrumncie nie tylko ubogacą zabawy dziecka ale również nauczą słuchu i wrażliwości muzycznej oraz poczucia rytmu podczas zabaw przy utworach muzycznych.

Dobrze jak mama zna krótkie rymowanki, wierszyki pokazywane i razem z dzieckiem się bawi, gdyż od małego uczy swoją pociechę nie tylko ciekawych zabaw, piosenek lecz rozwija jego mowę, myślenie itp.

Wspólne wyprawy do biblioteki, księgarni (należy starannie wybierać litarurę kupowć książki z morałem wnoszące coś w życie dziecka, gdyż obecnie dobro ze złem są pomieszane), czytanie bajek, często potem inspirują dzieci aby przedstawiły bajkę w postaci tearzyku.
Ważna jest rozmowa po przeczytaniu bajki na temat postaci ocena ich postępowania, dzięki temu uczymy dziecko pewnych zachowań postaw za pomocą określonego wzorca.

Dziecko też bardzo rozwija się poprzez podróże. Poznaje świat nie z książek ale z praktyki, widząc to na własne oczy. Tak zdobytą wiedzę często wykorzystuje w szkole na lekcjach np. geografi, przyrody kiedy uczy się o danych regionach Polski czy świata, ma ono wtedy dużo do powiedzenia bo widziało np. krajobraz górski, dany gatunek zwierzęcia na własne oczy.
Zresztą podróże np. w góry, nad morze lub wypady na rower, rolki itp. wpływają na  kondycję, tym samym kształtują u dziecka nawyk do  aktywnego spędzania czasu wolnego.


Największy wpływ na rozwój zainteresowań u dzieci ma najbliższe otoczenie. To od rodziców, ich własnej aktywnści będzie w dużej mierze zależała aktywność ich pociech.
Jeśli dziecko będzie obserwowało tatę, który w wolnym czasie kładzie sie na łóżko i ogląda telewizor to ciężko mu będzie znaleźć samemu inspirację i obudzić u siebie zaintersowania. To również rodzice mając największy kontakt z dzieckiem powinni dostrzec, w którym kierunku rozwijają się pasje dziecka i starać się je właściwie pokierować.
Oczywiście wszystko powinno odbywać się z umiarem, zawsze należy pamiętać, że w wieku szkolnym to nauka jest na pierwszym miejscu a następnie zainteresowania i hobby. Dziecko, które będzie poświęcało za dużo czasu na swoje hobby nie będzie miało już siły zająć się lekcjami i nauką, wtedy mogą pojawić się problemy, do rodzica należy więc kontrola nad wyborem zajęć wykonywanych przez dziecko oraz ilością czasu poświęcanego na nie.  Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Uczymy dziecko liczyć dużą ilość elementów

             czytaj więcej...

dzieci Zabawki edukacyjne dla dzieci

             czytaj więcej...

dzieci Zabawy edukacyjne - inwestycja w rozwój dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Jak wychować inteligentne dziecko

             czytaj więcej...

dzieci Jak pobudzić kreatywność dziecka

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone