Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
nauczycieli Edukacja seksualna

dziecko Stop Antykoncepcji!!!

            Będąc w związku małżeńskim z drugą osobą, chcemy być traktowani z szacunkiem, czułością, delikatnością. Jeśli mężczyzna chce szanować swoją żonę, nie będzie namawiał jej do zbliżenia w czasie kiedy jest płodna (oczywiście jeśli nie chcą w danym momencie począć dziecka), nie będzie używał prezerwatywy, również kobieta jeśli chce szanować swojego męża, nie będzie zwodzić go w czasie kiedy mogłaby zajść w ciążę, unikając poczęcia poprzez stosowanie różnego rodzaju środków antykoncepcyjnych.

             Zbliżenie małżeńskie jest bardzo intymnym przeżyciem dwojga osób, jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym, ale nadużywane powszednieje.
Oto przykład: Czy chcielibyśmy jeść pyszne ciastko z kremem codziennie? Czy jedlibyśmy go codziennie z takim samym apetytem? W końcu by nam zbrzydło!!! A jedzone tylko kilka razy w miesiącu sprawia, że nie tylko jest ono bardzo wyczekiwane, ale konsumowane z wielkim smakiem. Podobnie jest w związku dwojga ludzi, którzy wyczekują na chwile, kiedy będą mogli ze sobą współżyć, przygotowują się do nich, a nie biorą siebie kiedy chcą, bo akurat przyszła komuś ochota, takie postępowanie uwłacza drugiej osobie, bo traktuje się ją jak przedmiot, który można wykorzystać kiedy się chce.

             Bardzo ważnym rolę odgrywają w przygotowaniu się do małżeństwa kursy przedślubne, na których młoda dziewczyna wraz ze swoim chłopcem dowiadują się na temat naturalnych metod planowania rodziny, które opierają się na znajomości i wykorzystywaniu naturalnego, cyklicznego rytmu płodności. Pozwala on określić fazy płodności, dzięki temu młodzi ludzie mogą świadomie planować potomstwo. Najlepiej, żeby dziewczyna dużo wcześniej zaczęła obserwować swój organizm zanim zacznie współżycie, gdyż lepiej go ona pozna. Stosując naturalne metody można zaplanować poczęcie dziecka w okresie najbardziej do tego odpowiednim, czyli w czasie owulacji, a kiedy ona występuje, można dowiedzieć się, stosując naturalne metody planowania rodziny.

Wyróżniamy następujące metody NPR:

  • owulacyjna (Billingsa)
  • objawowo-termiczna
  • termiczna

Metoda owulacji (Billingsów)

          Metoda Billingsów (ocena śluzu szyjkowego) polega na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności za pomocą konsystencji i wyglądu śluzu. Przed wystąpieniem owulacji i podczas  jej trwania śluz jest lepki i rozciągliwy. Po miesiączce śluz jest suchy i gęsty. Powstrzymywanie się od współżycia w okresie występowania śluzu płodnego czyli lepkiego, rozciągliwego zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę.

Metoda objawowo-termiczna

         Metoda ta łączy w sobie pomiar podstawowej temperatury ciała kobiety, obserwację objawu śluzu i na tej podstawie obliczanie okresu płodnego i niepłodnego.

Metoda termiczna

         Metoda ta polega na codziennych pomiarach temperatury ciała kobiety, rano po przebudzeniu. Pomiar ten może być dokonywany w pochwie, odbycie lub jamie ustnej. Wyniki pomiarów zapisywane są na specjalnym wykresie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w książkach pt:
"Kiedy jestem płodna a kiedy nie."Alina Lichtarowicz. Wyd.Unia. Katowice 2005.
"Sztuka naturalnego planowania rodziny". John i Sheila Kippley. Wyd. Liga Małżeństwo Małżeństwu. Piaseczno 2002.
"Miłość i płodność. Metoda owulacji naturalną metodą regulacji poczęć". Wilson Mercedes A. Wyd. WAM. Kraków 2004.
Zobacz podobne arytkuły:

Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone