Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego
- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.
Artykuły

Rozwiązywanie konfliktów w szkole
Konflikt w szkole może zaistnieć na wielu płaszczyznach:
- między uczniem a uczniem
- między nauczycielem a uczniem
- między nauczycielem a rodzicem
W poniższym artykule zajmiemy sie pierwszym z wymienionych konfliktów tj. między ucznem a uczniem. Chociaż wiele z tych rad można zastosować podczas zaistnienia sporu pomiędzy innymi stronami.
Kiedy nauczyciel podejmuje się rozwiązania konfliktu, najpierw powinien poczekać, aż opadną emocje powstałe podczas sprzeczki czy bójki pomiędzy uczniami, gdyż ciężko jest dotrzeć do dziecka, które jest rozemocjonowane i roztrzęsione.
Wielkim błędem jest kiedy nauczyciel unika rozwiązania sytuacji konfliktowych, np. z braku umiejętności, obawy przed porażką czy strachu przed samymi uczniami.
Zazwyczaj jest tak, iż reagujemy na konflikty w sposób w jaki nauczyliśmy się w dzieciństwie reagować na sprzeczki kłótnie między naszymi rodzicami, rodzeństwem a nami itp. Albo jest to wycofywanie się albo wchodzenie w interakcję.
Szukanie prawdy
Na początku należy wysłuchać dwóch stron konfliktu, kiedy niemożliwe jest dojście do prawdy rozmawiając wspólnie, należy porozmawiać z każdą ze stron na osobności, aby wyjaśnić kto jest bliżej prawdy.
Jeśli mamy do czynienia z małym dzieckiem możemy zaproponować mu aby swoje uczucia, smutku, złości, niemiłą sytuację, która go spotkała przedstawiło w sposób obrazkowy, historyjki, rysunku.
Umiejętność uważnego słuchania drugiej osoby
W rozmowie z drugą osobą ważna jest postawa słuchania, trzeba dać się komuś wygadać, nie przerywać, nie mądrzyć się, gdyż czasem taka osoba sama sobie na końcu udzieli porady, kiedy już się wygada emocje opadną, a ona trzeźwo popatrzy na swoje czyny będzie umiała ocenić sytuację i poradzić sobie z danym problemem czy konfliktem, w który jest uwikłana, warto jej w tym pomóc pytaniami: Jak myślisz co najlepiej byłoby teraz zrobić?
Szukanie wspólnego konsensusu
Żeby rozwiązać konflikt między osobami należy znaleźć wspólny cel, który ich łączy, np. podkreślić to, iż są przyjaciółmi, czy przecież na co dzień się lubią.
Należy podkreślić, żeby dana osoba spróbowała postawić się w sytuacji tej drugiej osoby.
Zobacz podobne arytkuły:
czytaj więcej... Jak poradzić sobie z trudną grupę?
czytaj więcej... Jak tworzyć dobre scenariusze zajęć?
czytaj więcej... Znaczenie efektywnej komunikacji interpersonalnej
czytaj więcej... Propozycje nie tylko jesiennych zajęć plastycznych z dziećmi
czytaj więcej... Jak poradzić sobie z trudną klasą
czytaj więcej... Dzień Babci i Dziadka - pomysły na prezenty
czytaj więcej... Jak ułatwić aklimatyzację uczniów w nowej szkole
czytaj więcej... Nauczycielu - oceń możliwości swoich uczniów
czytaj więcej... ŚWIETLICA SZKOLNA a kary
czytaj więcej... Jak postępować z uczniem, który przeszkadza w zajęciach
czytaj więcej... Jak skutecznie motywować uczniów do nauki?