Zajęcia świetlicowe
Wiele dzieci, które po zakończonych zajęciach szkolnych, przychodzą na świelticę od razu zabiera się za zabawę, w gronie swoich znajomych, z którymi się dobrze czuje i świetnie bawi. Ale jest też wielu uczniów, którzy nie umieją sobie sami zorganizować czasu na świetlicy, nie mają żadnych kolegów i koleżanek na świelticy lub nie kolegują się z innymi dziećmi. Wtedy należy im podsunąć propozycje spędzenia czasu wolnego aby czekanie na rodziców zleciało im szybko oraz w miłej i przyjaznej atmosferze.
Zachęcam również do korzystania z literatury poświęconej pracy w świelticy szkolnej. Polecam szczególnie pozycję książkową pt: "Świetlicowe zajęcia", praca zbiorowa tom I i II.
Propozycje ciekawych zajęć:
- dobrze jest mieć zawsze przygotowane różne kolorowanki do malowania. Mogą to być gotowe książeczki lub też wydrukowane z internetu obrazki do pokolorowania. Małe dziewczynki ale i chłopcy za tym przepadają.
- warto gromadzić na świetlicy ciekawe filmy dydaktyczne i bajki dla dzieci. Przydaje się to szczególnie wtedy gdy na świetlicy jest duzo dzieci i panuje gwar i hałas. Wtedy można całą grupę zebrać w jednym miejscu i wyciszyć ją.
- po obejrzeniu bajki, można ogłosić konkurs na temat tego co było w bajce, np. po filmie edukacyjnym o dinozaurach, można ogłościć konkurs na "najładniejszego dinozaura" lub po prostu zadać dzieciom, aby narysowały swoje wrażenia po obejrzeniu bajki.
- dzieci lubią też rozwiązywać różne rebusy, zagadki i krzyżówki. Wiele jest pomocy dydaktycznych, książeczek z łamigłówkami umysłowymi z których warto skorzystać i przekopiować dzieciom.
- ostatnio popularna stała się akcja "Cała Polska czyta dzieciom" - dlaczego więc nie wprowadzić jej w świetlicy? Można wykorzystywać czas czytania na przekazywanie treści terapeutycznych, np. poprzez czytanie bajek z morałem, przeciwko agresji (jeśli np. ostatnio dochodziło do bójek czy kłótni w świetlicy)