Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców



Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Wychowanie

dziecko Jak poskromić małego złośnika?

           Często dzieciaki się złoszczą, nie chcą nas słuchać, są niegrzeczne. Zastanawiamy się wtedy co im powiedzieć, aby nasze pouczenie odniosło pożadany skutek???

           Najlepszym sposobem radzenia sobie w takich sytuacjach jest zwrócnie dziecku uwagi, za tą konkretną rzecz, która nam się nie spodobała, aby wiedziało ono za co jest ganione, natomiast w żadnym wypadku nie należy określać go epitetami, np.  że jest głupie, okropne i nie umie się zachować, bo  na pewno znajdą się sytuacje i zachowania, za które możemy dziecko pochwalić (co też należy często czynić aby wzmacniać w dziecku zachowania pozytywne).

         Jeśli będziemy wmawiać dziecku, że jest do niczego, tak też się będzie zachowywało. Jak mu się będzie mówić, że nie umie malować, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że umieć nie będzie, ponieważ nawet nie będzie chciało próbować, a przecież może być utalentowane plastycznie, a przez nasz osąd i krytykę zabijamy kreatywność i twórczość dziecka oraz wszelki zapał do pracy. Dziecko jest jak czysta karta, co w niej zapiszemy, to będzie z nim szło być może przez całe jego życie.

         Więc jak mu się powie, że jest beznadziejne, do niczego się nie nadaje, to ogarniać je będzie rozpacz, a nie o to chodzi w pouczeniu. Pouczenie powinno wbrew pozorom podnosić na duchu, a nie powodować załamanie. Lepiej jest dziecku powiedzieć "bardzo ładnie się bawiłaś i byłaś grzeczna, ale ta sytuacja z wiaderkiem, którym nie chciałaś się podzielić w piaskownicy z koleżanką i przez to wybuchłaś płaczem, troszkę mnie zasmuciła i nie podobała mi się, musisz to Kasiu naprawić, bo takiemu grzecznemu dziecku jak Ty nie wypada nie dzielić się zabawkami i następnym razem jak ktoś poprosi cię o jakąś twoją zabawką to na chwilę możesz dać mu się pobawić...".

          Jeśli się będzie komuś powtarzać, że jest beznadziejne, to może popaść w rozpacz, a rozpacz chrześcijanina nigdy nie powinna ogarniać, może się zasmucić, że źle uczynił (rozpacz dopada człowieka wtedy, gdy robi coś złego i nie chce przestać, choć rozumie, że źle robi, gdy jednak żałuje i już więcej nie chce tak czynić to nie powinien się załamywać), a nasze pouczenie nigdy nie powinno zabijać nadzieji.

          I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga na koniec.
Obowiązkiem każdego rodzica jest zwrócić uwagę dziecku, które się źle zachowuje i tym samym szkodzi sobie lub innym. Należy to robić na spokojnie nie podniesionym głosem, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, gdyż pogorszy to całą sytuację, lepiej poczekać chwilkę, ochłonąć i później przystąpić do rozmowy.
Od małego powinniśmy pracować nad wyrobieniem u dziecka dobrych zachowań, zasad i postaw. Lecz należy też pamiętać, że dziecko nie będzie chodzić jak w zegarku, i zachowywać się na każdym kroku jak my tego chcemy. Dziecko stanowi odrębną jednostkę, osobowość, która z wiekiem dojrzewa, i u której kształtuje się jej własny osąd na otaczający je świat.
Często też rodzice złoszczą się na dziecko, a jest to spowodowane brakiem wiedzy na temat jego rozwoju.
Np. denerwuje ich to, że dziecko nie siedzi spokojnie w Kościele, nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że u małego dziecka zdolność koncentracji jest o wiele krótsza niż u dorosłego człowieka.

        Warto więc czasem zniżyć się do poziomu dziecka, aby go zrozumieć, wczuć się w to co ono czuje i trochę zaczerpnąć z tej spontaniczności i radości, o której czasem niektórzy dorośli już zapomnieli, przygnieceni codziennością i problemami z nią związanymi.Artykuł pochodzi ze strony: www.dla-dzieci.com.pl

----------------------------------------------------
Artykuł z pozwoleniem na przedruk pod warunkami:
http://www.dla-dzieci.com.pl/artykuly_do_przedruku__warunki.html

Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Jak właściwie rozwiązywać konflikty

             czytaj więcej...

dzieci Jak właściwie karać dziecko

             czytaj więcej...

dzieci Kiedy odciąć pępowinę - nadopiekuńczość rodziców wobec dorosłych dzieci

             czytaj więcej...

dzieci Stop przemocy w rodzinie

             czytaj więcej...
Wyszukaj na stronie



KONKURS Wielkanocny

Konkurs pt: "Dekoracja Wielkanocna". Wykonaj własną ozdobę świąteczną... 

czytaj więcej...







Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone