portal dla dzieci, dla rodziców
Dla nauczycieli

Pomysly na zajecia

Zostań redaktorem Portalu
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, scenariusze zajęć, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  

Artykuły do przedruku

nauczycieli Zabawa z Misiem Uszatkiem

 Temat: „Zabawa z Misiem Uszatkiem”

 

CEL OGÓLNY 
Utrwalenie wiadomości z literatury Cz. Janczarskiego.

 CELE SZCZEGÓŁOWE

Dziecko:

- przestrzega ustalonych zasad,
- zna utwory Cz. Janczarskiego,
- potrafi spośród wielu obrazków wybrać te, które pasują do wiersza,
- potrafi  dobrać odpowiednie rekwizyty,
- potrafi nadać tytuł wiersza,
- potrafi ze spokojem czekać na swoją kolej podczas udzielania odpowiedzi na          pytania,
- potrafi współdziałać w zespole.

 METODY
-  
czynna, słowna, oglądowa

 FORMY
-   
indywidualna, zespołowa, zbiorowa
 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
-  miś Uszatek, wiersze i opowiadania Cz. Janczarskiego,  muzyka z CD, obrazki .Kolorowe woreczki (różowy, żółty, niebieski), puzzle (dla każdego zespołu-inne), naklejki pajacyka Bimbambom, bransoletki                        z kolorowego papieru( dla każdego dziecka), 3 białe kartki. szarfy ( czerwone, zielone, niebieskie), hula- hop, opaska z misiem, pudełko, obrazki: miś, krasnal,

samolot, sikorki, wilk, chmura, przedmioty: nitka z igłą, granatowa czapka, , tramwaj, piesek, płotek, farbki, domek, kawałki chleba, myszka.

 

 PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Przybliżenie tematu zajęć – „Miś Uszatek”, dzieci odgadują zagadkę, słuchają    piosenki z dobranocki, a następnie witają się z pluszowym misiem.

  2. „Jadą, jadą misie”- zabawa ruchowa, dzieci śpiewają piosenkę, inscenizują     ruchem treść piosenki.
  3. Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan, Miś Uszatek, wybiera troje dzieci, którym powierza rolę „szefa”, dając im bransoletki z kolorowego papieru (dla każdego zespołu inny kolor), następnie wybiera kolejno dzieci. „Szefowie”- wręczają bransoletki swojemu zespołowi. 
    Wyjaśnienie zasad konkurencji oraz nagrody: Za każdą prawidłowa odpowiedź i dobrze wykonanie zadania, każdy zespół otrzyma naklejkę z pajacykiem. Dzieci liczą z misiem ile jest ich w zespole i ile jest dzieci w pozostałych zespołach.
  4. „Zgaduj – zgadula z Misiem Uszatkiem” - każdy zespół zostaje zaproszony 
    do stolików, nauczyciel rozdaje kolorowe woreczki, w środku znajdują się      puzzle, z których należy wspólnie w grupie ułożyć obrazek, a także     odgadnąć tytuł wiersza, z której obrazek pochodzi.
  5. „Misiu – zaraz ci pomogę”- Miś zaprasza dzieci na dywan i pokazuje obrazki 
    przedstawiające: Misia, Krasnoludka, samolot, sikorki, wilka, chmurkę oraz  
    pudełko, w którym znajdują się przedmioty. Zadaniem dzieci jest dobrać 
    odpowiednie rekwizyty do obrazków.
  6. Zabawa ruchowa: „Raz, dwa, trzy rób misiu to co my”.- Dzieci podskakują,   
    machają rączkami, masują brzuszki, itp.
  7. „Tak  - Nie”,- dzieci słuchają wiersza pt. „Krasnalek”, ale miś czytając myli 
    słowa. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, w którym momencie  miś się    
    pomylił przez podniesienie ręki, , a także dodatkowo otrzymuje ta drużyna  
    punkt (naklejka z pajacykiem) , która potrafi powiedzieć poprawne słowo.
  8. Zabawa ruchowa: „Król miś patrzy”- z wykorzystaniem kolorowych szarf,
    hula- hopu. 
  9. „Kto ma więcej?”- Miś dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, prosi drużyny  
    o policzenie pajacyków . Rozdanie wszystkim dzieciom słodkiego upominku
    (cukierki). Pożegnanie z dziećmi.

 

LITERATURA:

 Czesław Janczarski: „Krasnalek”,

                                 „Granatowa czapeczka”,
                                 „Naprawimy misia”,
                                 „Mój samolocik”.

Opracowała:
Bogumiła Sitek
Grupa: 5 - latki

 

 

 

 

 




Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt
Książki dla dzieci:           Książki dla rodziców:                                       Książki dla nauczycieli:

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone