Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  




Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Bohater filmowy godny dziecka

    Patrz czym dziecko faszerujesz! Nie chodzi tym razem o jedzenie...
Jeśli decydujesz się włączyć dziecku film to koniecznie sprawdź, czy jest on wartościowy. Jak wybierać bohaterów dla swojego dziecka? Spróbujemy tu na to odpowiedzieć.

    Cała masa dzisiejszych filmów zawiera w sobie nie tylko przemoc lecz również ukazuje zupełnie złe wzorce zachowań. Może się wydawać, że nie stanowi to wielkiego zagrożenia, jednak gdy dziecko, którego światopogląd oraz system wartości dopiero się kształtuje jest niezwykle mocno podatne na działanie różnych filmów, książek, opowiadań. Wydaje się, że jednym z najgorszych i najbardziej spaczających psychikę dziecka czynników jest sytuacja gdy w filmie główny bohater, który zaczyna robić wybitnie złe rzeczy i nikt nie uświadamia go, że źle postępuje.
Bohater którego człowiek zdążył polubić i mu kibicuje nagle okazuje się, że działa w sposób bezwzględny i okrutny. Nie widać, by dokonane przez niego morderstwa, rozbój czy kradzieże wywoływały w nim większych wyrzutów sumienia. Nie widać na końcu jego przemiany moralnej. W tej sytuacji dziecko nie mając ukształtowanego kręgosłupa moralnego może myśleć, że tak w życiu jest i tak ma być.
    
     Czy tak wykreowana postać może dobrze kształtować psychikę dziecka, które ma być normalne i pokojowo egzystować w społeczeństwie? Przecież formując dziecko kreujemy w pewien sposób również nasze społeczeństwo. Czy chcemy, by wyglądało jak główny bohater takiego filmu? Czy chcielibyśmy sami spotkać na ulicy takiego bohatera?

Pozwalając dzieciom, nawet starszym oglądać filmy, w których rozwód, zdrada, upadek moralności, czy morderstwa z premedytacją są czynione bez wyrzutów jako coś naturalnego przez głównego bohatera, który ma być teoretycznie pozytywną postacią mającą nas pociągnąć ku lepszemu życiu czy nie pokazujemy im świata chorego i patogennego?

Warto się zastanowić, czy ukazując im takie filmy nie wpajamy im takiego obrazu świata jako coś normalnego? Żeby się nie okazało, że będą one myśleć, że realny świat taki właśnie jest tylko pełen brutalności, zła itd. a przecież to nieprawda!
Jeśli jednak coś się ciągle powtarza to zapada w świadomość i może wypaczyć obraz rzeczywistości i pośrednio go kreować. Pytanie, czy dziecko nie będzie w przyszłości czerpało wzorców zachowań z filmów? Czy nie będzie powielało niebanalnych błędów swoich ulubionych postaci z filmów?
Czyż nie wydaje się być pewne to, że gdyby filmy ukazywały wandalizm, rozbój, przemoc jako coś potwornego i złego to tak ukształtowany człowiek miałby w sobie odrazę do tego typu działań?

Zastanówmy się nad tym, czy gdyby producenci filmów ukazywali przeklinanie, upijanie się jako coś obciachowego to czy nie wpłynęłoby to na świat rzeczywisty?
Czy gdyby ukazywały jak radzić sobie ze złością i agresją w sobie, czy nie pomagałyby nam w życiu codziennym? Trzeba więc odkryć wartość filmu i podobnie jak w żywieniu odnaleźć dobry smak - smak dobrego życia.


Bohater godny dziecka:

  1. Zawsze jest po stronie dobra. Jeśliby nawet postać chwilowo przeszła na stronę zła to później ukazane powinno być jej ogromne cierpienie z tego powodu i żal do siebie, że tak postąpiła. Kolejnym etapem powinno być naprawienie szkód i nie może być tak, że bohater cieszy się z tego, że dokonał czegoś złego.
  2. Nigdy nie robi rzeczy niemoralnych - chodzi o poważne dewiacje.
  3. Nie używa wulgaryzmów.
  4. Ma wiele cech szlachetnych, godnych naśladowania z których można czerpać pełnymi garściami.
  5. Zadajmy sobie pytanie, czy chcielibyśmy, by nasze dziecko się tak zachowywało?
  6. To że jest postacią dobrą wcale nie oznacza, że jest nudną.

        Sami również uważajmy czym się karmimy. Na nas również filmy ukazujące zło jako coś normalnego, naturalnego oddziaływują, być może w mniejszym stopniu niż na dzieci jednak po co oglądać coś co nie promuje dobra, filmy w których rozpad małżeństwa jest czymś banalnym, morderstwo czymś bezproblemowym a np. główny bohater zabija jakby to było gotowanie zupy.

     Zobaczmy sami, że często identyfikujemy się z tym właśnie głównym bohaterem i mu kibicujemy. Gdy zaczyna on robić rzeczy niemoralne to wówczas zaczyna się problem, bo niby jest się za tym bohaterem, ale przecież nie chcemy, by np. mordował on innych, więc jak można mu w takiej sytuacji kibicować? Taki film nas spłaszcza i cofa w rozwoju i w cywilizacji. Najlepszym sposobem na to jest filtrowanie takich filmów i nie tracenie na nich czasu. Dość często można bardzo łatwo odsiać takie filmy chociażby po recenzji.

Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone