portal dla dzieci, dla rodziców
Dla nauczycieli

Pomysly na zajecia

Zostań redaktorem Portalu
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, scenariusze zajęć, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  

Artykuły do przedruku

nauczycieli Las i jego mieszkańcy

Temat: Las i jego mieszkańcy



GRUPA: IV zróżnicowana wiekowo

TEMAT: Las i jego mieszkańcy.

CELE OGÓLNE:

  • Kształcenie mowy komunikatywnej poprzez pełnozdaniowe wypowiedzi dzieci.
  • Ćwiczenie narządów mowy – poprawne wymawianie grup spółgłoskowych, wzbogacenie słownika dzieci o termin Bażantarnia.
  • Utrwalenie wiadomości o lesie: warstwowa budowa lasu, mieszkańcy lasu, warunki życia zwierząt w lesie.
  • Zapoznanie z lasem jako ekosystemem wielogatunkowym.

CELE OPERACYJNE:

  • Wymieni ssaki, ptaki i owady leśne.
  • Krótko scharakteryzuje ssaki leśne i ptaki leśne.
  • Określi typ lasu.
  • Wymieni warstwy roślinne w lesie i krótko opisze każdą z nich.
  • Wymieni pospolite gatunki zwierząt leśnych.
  • Wymieni korzyści czerpane z lasu przez człowieka.
  • Poda przykłady powiedzeń związanych ze zwierzętami.
  • Szanuje przyrodę i zwierzęta.
  • Rozumie konieczność ochrony przyrody.

METODY:

  • podające
  • aktywizujące
  • problemowe
  • praktyczne

FORMY PRACY:

  • Praca w grupach.
  • Praca indywidualna.
  • Praca zespołowa 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • Krzyżówka, plakat warstwy lasu, praca plastyczna: las liściasty, las iglasty, las mieszany, obrazki zwierząt, pacynki zwierząt, karty pracy.
  • Dekoracja sali: „Las zimą”, „Las jesienią”

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:                             

  1. Powitanie.
  2. Zabawa „Powiedz coś miłego koledze, koleżance na dzisiejszy dzień.
  3. Rozwiązanie krzyżówki:

     

    B

    O

    R

    S

    U

    K

     

     

    P

    A

    J

    Ą

    K

     

     

    J

    E

    Ż

     

     

    S

    O

    W

    A

     

     

    S

    A

    R

    E

    N

    K

    Ę

     

     

    P

    T

    A

    K

    I

     

     

    Z

    A

    J

    Ą

    C

     

     

    M

    R

    Ó

    W

    K

    I

     

     

    N

    I

    E

    D

    Ź

    W

    I

    E

    D

    Ź

     

    D

    Z

    I

    Ę

    C

    I

    O

    Ł

     

    W

    I

    E

    W

    I

    Ó

    R

    K

    A

     


     
    • Czarną maską kryje oczy, na wyprawy rusza w nocy.  Za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś rozpoznać może.    (borsuk)
    • Muchy zajdały wróg,
      ma aż osiem nóg,
      rozpina po kątach sieci,
      czeka aż mucha wleci.    (pająk)
    • Choć nie szyję nic, jak wiecie,
      igieł pełno mam na grzbiecie!    (jeż)
    • Ma okrągłe oczy,
      świetnie widzi w nocy,
      i widzi, i słyszy,
      poluje na myszy.    (sowa)
    • Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie.
      Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą ...    (sarenkę)
    • Mieszkają w koronach drzew.    (ptaki)
    • Długie uszy świetny - słuch!
      Kto się ruszy - to "czuj - duch"
      Na wrogów nie czeka -
      nogi za pas, ucieka...
      - A jak chodzi?
      - Kicając!
      Wiemy! Wiemy - to ...    (zając)
    • Czy znasz takich cieśli,
      co dom w lesie z igieł wznieśli.    (mrówki)
    • Gdzie góry Karpaty, żyje zwierz kudłaty. Poluje na owce, napada na trzodę, ale lubi też maliny i słodziutki miodek.    (niedźwiedź)
    • Co to za pan skrzydlaty -
      miewa berecik czerwony,
      bywa czarny i pstrokaty,
      a nawet - zielony!
      Korniki jada z chęcią -
      Kto to taki?    (dzięcioł)
    • Ten zwinny rudzielec, co w dziupli mieszka przysiada na gałęzi, gdy chrupie orzeszka.    (wiewiórka)

    hasło: BAŻANTARNIA
    dzieci udzielają odpowiedzi:

    • Co to jest Bażantarnia?
    • Co to jest las?
    • Jakie znamy rodzaje lasu? - liściaste, iglaste, mieszane
  4. Utrwalenie przez dzieci warstwowej budowy lasu:

    Podczas obserwacji plakatu dzieci nazywają poszczególne warstwy lasu oraz wymieniają charakterystyczne cechy danej warstwy:
    • ściółka leśna: najniższa warstwa lasu - igły, liście z drzew, gałązki.
      W warstwie tej żyją ślimaki i owady np. mrówki,
    • runo leśne: mchy, paprocie, jagody, grzyby; w warstwie tej żyją motyle, zające, sarny, dziki,
    • podszyt: młode drzewa i krzewy; w warstwie tej żyje dużo owadów,
    • korony drzew: w warstwie tej żyją ptaki, małe ssaki takie jak wiewiórki
  5. Zabawa ruchowa „Warstwy lasu”

    • ściółka leśna: dzieci naśladują ściółkę leśną – leżenie na brzuchu
    • runo leśne: dzieci naśladują zające, sarnę, dzika
    • podszyt: dzieci naśladują młode drzewa
    • korony drzew: dzieci naśladują ptaki 
  6. Ćwiczenia ortofoniczne pt „Co słychać w lesie?” ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach:

    • Wróbel: ćwir, ćwir;
    • Kukułka: ku-ku, ku-ku;
    • Wrona: kra, kra;
    • Dzięcioł: stuk - puk, stuk- puk;
    • Sowa: uhu- uhu;
    • Wilk: auu…;
    • Dzik: chrząkanie.
  7. Wiersz „Czy wiecie kto w lesie mieszka?” (załącznik nr 1)

    Dzieci recytują wiersz, wymieniają mieszkańców lasu.

  8.  Mieszkańcy lasu – praca w zespołach.
    Dzieci wyszukują spośród wielu obrazków odpowiednio:
    I - zespół ssaki leśne,
    II - zespół owady leśne,
    III - ptaki leśne,
    tworzą plakat.

  9. Teatrzyk „Leśne zwierzątka”

    • Dziecko wybiera pacynkę zwierzątka dokonuje prezentacji
    • Pozostałe dzieci uściślają wiadomości poprzez zadawanie pytań lub udzielają informacji.
  10. Zwierzęta są z nami i wokół nas. Wiele z nich znalazło się
    w znanych powiedzeniach. Czy znasz jakieś powiedzenia
    o zwierzętach?

    • Zwinny jak … wiewiórka.
    • Głodny jak … wilk.
    • Pracowita jak … mrówka.
    • Mądry jak  … sowa.
    • Chytry jak … lis.
    • Wolny jak … ptak.
    • Nóżki zgrabne jak … sarenka.
    • Pracowita jak … pszczółka.
    • Silny jak … niedźwiedź.
    • Ryczy jak … jeleń.
    • Ponury jak … borsuk.
  11. Mieszkańcy lasu – praca indywidualna przy stolikach ze zróżnicowanym stopniem trudności:

    • Dzieci 5,6-letnie wyszukują obrazki przedstawiające ptaki leśne, ssaki leśne i owady leśne przyklejają je w odpowiednie miejsce (załącznik nr 2)
    • Dzieci 3,4 letnie przyklejają na kartę pracy ulubione zwierzęta leśne.
  12. Sprzątnięcie stanowisk pracy.
  13. Otrzymanie odznaki „Mądra sowa”.


ZAŁĄCZNIKI

załącznik nr 1

Wiersz „Kto w lesie mieszka”
Miło jest chodzić
po leśnych ścieżkach.
A wiecie, dzieci,
kto w lesie mieszka?
Mieszka tu sarna,
co biega prędko
- Nie bój się dzieci, zgrabna sarenko!
A tu widzicie
rudego lisa.
Potrząsa kitą,
oczami błyska.
Ten ptak wesoły
to sroczka miła,
co w bajce dzieciom
kaszkę warzyła.
Zajączek skubie
trawy i zioła.
Ujrzał w drzewie
pstrego dzięcioła.
kukułka kuka
daleko, blisko…
jeż w suchych liściach ma legowisko.
W lipowej dziupli
wiewiórka mieszka.
Poproście, może
da wam orzeszka…
Sowa dzień cały
drzemała smacznie.
A teraz, w nocy
polować zacznie.
                                                    Czesław Janczarski

załącznik nr 2

Napisy


  MIESZKAŃCY LASU    

SSAKI LEŚNEOWADY LEŚNEPTAKI LEŚNE

Zdjęcia różnych zwierząt leśnych:

JEŻ

LIS 

ZAJĄC
SARNANIEDŹWIEDŹWILK
WIEWIÓRKABORSUKDZIK
SOWADZIĘCIOŁBAŻANT
BIEDRONKAMOTYLMRÓWKA
OSAKONIK POLNYĆMA
PAJĄKKOMARSIKORKI

  

Opracowała:
mgr Natalia Szymańska
nauczyciel Przedszkola nr 19
z Oddziałami Integracyjnymi w Elblągu





Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt
Książki dla dzieci:           Książki dla rodziców:                                       Książki dla nauczycieli:

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone