portal dla dzieci, dla rodziców
Dla nauczycieli

dane dostarcza: niania.pl
Pomysly na zajecia

Zostań redaktorem Portalu
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, scenariusze zajęć, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  

Artykuły do przedruku

nauczycieli Kolędnicy. Ożywiamy zapomniane zwyczaje

Temat: „Kolędnicy. Ożywiamy zapomniane zwyczaje”


1. GRUPA WIEKOWA: uczniowie klas I – III

2. TEMAT DNIA – „Kolędnicy. Ożywiamy zapomniane zwyczaje”.
(Temat został opracowany na potrzeby zapoznania dzieci ze zwyczajem kolędowania, aby mogły wziąć udział w konkursie na projekt kartki bożonarodzeniowej organizowanym przez Miejskie Centrum Kulturalne)

3. CELE ZAJĘĆ:

Wiadomości – uczeń powinien :

    • umieć przedstawić krótko zwyczaj kolędowania,
    • umieć wymienić przykłady postaci, jakie najczęściej można było spotkać w orszaku kolędników, spróbować określić ich symboliczne znaczenie.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych – potrafi :

    • nazwać obrazki przedstawiające różne postacie w orszaku kolędników,
    • rozwiązać krzyżówkę.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych – potrafi :

    • wykonać pracę plastyczną na temat „Kolędnicy” uwzględniając różnorodność postaci oraz przedstawiając typowe emblematy grupy kolędniczej i poszczególnych jej uczestników (np. śmierć – kosa, gwiaździch – gwiazda, turoń – określone przebranie upodabniające postać do kozła).

Rozumie wiadomości :

    • rozumie potrzebę uzyskania informacji o zjawisku kolędowania tak rzadko spotykanym w dzisiejszym świecie,
    • rozumie przyczyny zaniku zwyczaju kolędowania i jego popularność w dawnych czasach.

Wychowawcze :

    • zachęcanie do wykorzystania wyobraźni,
    • zachęcanie do odkrywania przeszłości w sposób ciekawy i kreatywny,
    • zachęcanie do poznawania dawnych polskich zwyczajów,
    • wyrabianie nawyku bezpiecznego posługiwania się narzędziami pracy,
    • dbanie o estetykę miejsca pracy podczas wykonywania prac plastycznych ,
    • kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
    • wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
    • wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
    • wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

4. METODY PRACY:

słowna

    • rozmowa z dziećmi,
    • swobodne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Kim byli kolędnicy?”,
    • swobodne wypowiedzi dzieci na temat poszczególnych postaci w orszaku kolędniczym,
    • wymienianie różnorodnych przyczyn, dlaczego kolędowanie zanikło, a było kiedyś tak popularne.

praktyczna

    • rozwiązywanie krzyżówki
    • wykonywanie pracy plastycznej.

oglądowa

    • oglądanie obrazków przedstawiających różne przykłady postaci kolędników,
    • podziwianie różnorodnych sposobów wykonania pracy plastycznej przez dzieci.

5. FORMY PRACY:
zbiorowa

    • odpowiadanie na pytania nauczyciela,
    • udział w nazywaniu postaci na obrazkach,
    • wymyślanie możliwych przyczyn, dla których kolędowanie zanikło.

indywidualna

    • rozwiązywanie krzyżówki,
    • wymyślanie koncepcji wykonania pracy plastycznej oraz rodzaju wykorzystanych materiałów,
    • wykonanie pracy plastycznej.

6. POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

    • obrazki, zdjęcia, ilustracje przedstawiające orszaki kolędników w formie grafik, obrazów, rysunków,
    • gotowy szablon krzyżówki dla każdego dziecka,
    • kredki, blok rysunkowy.

7. PRZEBIEG ZAJĘĆ:


Przebieg zajęć

Edukacja

Uwagi

1. Powitanie dzieci.
Nawiązanie do tematu lekcji.
Nauczyciel rozdaje gotowe szablony krzyżówki, której rozwiązaniem jest hasło „Kolędnicy”. Poziom trudności krzyżówki można stopniować wykonując ją w formie obrazkowej, krótkich zagadek lub niedokończonych zdań.
Nauczyciel zadaje pytanie „Kim byli kolędnicy? Co robili?”. Nauczyciel stara się naprowadzić dzieci poprzez zrobienie mini-testu:
Kolędnicy to:

  • rolnicy hodujący kolendrę;
  • mechanicy samochodowi, trudniący się naprawą kół w samochodach;
  • grupa przebierańców, którzy dawniej odwiedzali domy w okresie Bożego Narodzenia, aby zabawiać mieszkańców wsi, nieść dobrą nowinę oraz zebrać podarki.

Dzieci odpowiadają i próbują dookreślić, kto, po co i jak kolędował. Nauczyciel na bieżąco dokonuje syntezy informacji.

2. Nauczyciel pokazuje ilustracje orszaków kolędniczych, prosi dzieci o odgadnięcie, jakie postacie uczestniczyły w kolędowaniu, jakie ważne przedmioty nieśli kolędnicy ze sobą (gwiazda, szopka, postacie turonia, gwiaździcha, herodów, diabła, śmierci, anioła itd.). Dzieci opowiadają o postaciach z obrazków, starając się określić ich symbolikę i sens.

3. Nauczyciel pyta dzieci, dlaczego teraz rzadko spotykamy grupy kolędników. Skierowuje rozmowę na tory rozwoju cywilizacji i innych rozrywek, usiłując przekazać dzieciom sens istnienia grup kolędniczych – przedstawiały one historię narodzenia Chrystusa, będąc jednocześnie okazją do rozrywki, zabawy, śmiechu.

4. Nauczyciel prosi dzieci o to, by przedstawiły swój własny orszak kolędników, w którym znajdą się wybrane przez dzieci postacie i emblematy. Prace wykonywane są za pomocą kredek.
Po skończonym rysowaniu dzieci porządkują stanowisko pracy.
Kiedy prace są gotowe, komponujemy z nich wystawę.
4. Zakończenie i pożegnanie uczniów.

Polonistyczna
Społeczna
Historyczna
























Społeczna
Polonistyczna








Społeczna
Polonistyczna
Historyczna






Plastyczna

Opracowała:
Marta Turska - Grochocka





Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt
Książki dla dzieci:           Książki dla rodziców:                                       Książki dla nauczycieli:

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone