portal dla dzieci, dla rodziców
Dla nauczycieli

dane dostarcza: niania.pl
Pomysly na zajecia

Zostań redaktorem Portalu
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, scenariusze zajęć, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  

Artykuły do przedruku

nauczycieli Jesienny świat za oknem

Temat: „Jesienny świat za oknem”


1. GRUPA WIEKOWA
: uczniowie klas I – III

2. HASŁO TYGODNIA: Idzie jesień

3. TEMAT DNIA: „Jesienny świat za oknem”

4. CELE ZAJĘĆ:

Wiadomości – uczeń powinien :

    • poznać różne drzewa liściaste i wygląd liści charakterystycznych dla każdego z nich,
    • umieć wymienić nazwy drzew liściastych, które tracą liście na jesieni,
    • umieć powiedzieć, dlaczego liście zmieniają kolory jesienią,
    • wiedzieć, jakie kolory przybierają liście jesienią.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych – potrafi :

    • nazwać drzewo, z którego pochodzi dany liść,
    • wymienić nazwy drzew liściastych.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych – potrafi :

    • odtworzyć charakterystyczną kolorystykę jesiennych liści w postaci witrażyka żelowego,
    • odpowiedzieć na jesienne zagadki związane z tematyką bieżących i poprzednich zajęć.

Rozumie wiadomości :

    • rozumie potrzebę poznania wyglądu drzew i ich liści jako elementu środowiska, w którym dziecko żyje,
    • rozumie następstwa zmian pór roku i ich wpływ na przyrodę.

Cele wychowawcze :

    • zachęcanie do wykorzystania wyobraźni,
    • zachęcanie do poszukiwania odpowiedzi na pytania na drodze śledzenia logicznej sekwencji wydarzeń i przewidywania naturalnej konsekwencji danego faktu,
    • dbanie o estetykę miejsca pracy podczas wykonywania prac plastycznych,
    • kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
    • wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
    • wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
    • wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

5. METODY PRACY:
słowna

    • rozmowa z dziećmi,
    • swobodne wypowiedzi dzieci na temat pór roku, wyglądu świata na zewnątrz,
    • wymienianie nazw drzew i kolorów liści,
    • odczytywanie zagadek jesiennych przez nauczyciela i wspólne poszukiwanie odpowiedzi na zagadki.

praktyczna

    • losowanie karteczek z numerami zagadek,
    • malowanie farbami witrażowymi - wykonywanie pracy plastycznej,
    • pomoc w przyklejaniu na szyby okienne skończonych prac plastycznych.

oglądowa

    • oglądanie plansz drzew i ich liści,
    • podziwianie różnorodnych sposobów wykonania pracy plastycznej przez dzieci.

6. FORMY PRACY:

zbiorowa

    • udział w odgadywaniu zagadek,
    • przypomnienie nazw drzew i kolorów liści.

indywidualna

    • wymyślanie koncepcji wykonania pracy plastycznej oraz użycia kolorów,
    • wykonanie witrażyka – liścia lub kasztanowego ludzika

7. POMOCE I ŚRDOKI DYDAKTYCZNE:

    • koperty z liśćmi podpisanymi nazwą drzewa, z którego pochodzą,
    • kartki z wydrukowanymi sylwetkami drzew i ich liści,
    • liście z numerami od 1 do 46,
    • farby żelowe „Window Color”.

8. PRZEBIEG ZAJĘĆ:


Przebieg zajęć

Edukacja

Uwagi

1. Dzieci siadają w kręgu z nauczycielem. Nauczyciel wita dzieci.
Nawiązanie do tematu lekcji: nauczyciel zadaje pytanie: Jaką mamy porę roku? Czym się ona charakteryzuje, po czym poznajemy, że to właśnie jesień? Jakie są jesienne kolory?
Dzieci oglądają prezentowane przez nauczyciela fotografie z krajobrazami jesiennymi w Polsce. Nauczyciel pyta dzieci, czy znają powiedzenie „złota polska jesień”? Pyta, co według nich oznacza to powiedzenie.
Nauczyciel zadaje pytanie: Czy ktoś wie, dlaczego na jesieni drzewa zmieniają kolory liści? Na koniec swobodnych wypowiedzi dzieci nauczyciel systematyzuje ich wiedzę podając informację:
Czy wiesz, dlaczego jesienią liście zmieniają kolor?
Gdy przychodzi jesienne ochłodzenie, korzenie przestają dostarczać liściom składniki odżywcze, magazynując je w komórkach drewna.
Drzewa przygotowują się w ten sposób na zimę. Z powodu braku składników odżywczych liście przestają wytwarzać zielony barwnik – chlorofil, który do tej pory nadawał im kolor. W jego miejsce pojawiają się barwniki: żółty, czerwony i pomarańczowy. To one nadają liściom tak piękne kolory jesienią.

2. Na polecenie nauczyciela wybrane dzieci zaczynają poszukiwania kopert z ukrytymi w nich liśćmi i owocami (metoda ciepło – zimno).
Na liściach widnieją nazwy drzew, z których te liście pochodzą. Po znalezieniu koperty dziecko siada w kręgu.
Dzieci odczytują nazwy drzew, a nauczyciel pokazuje kolorowe plansze z sylwetką drzewa na odwrocie. Na koniec prosi dzieci, aby wymieniły poznane drzewa.

3. Nauczyciel rozsypuje na podłodze liście z numerem zagadki. Dzieci losują liście i podają numer zagadki. Nauczyciel czyta zagadkę, dzieci wspólnie odpowiadają.

4. Nauczyciel rozdaje złożone karteczki, które na polecenie nauczyciela dzieci rozwijają naraz. Na karteczkach są symbole – albo liścia albo kasztanowego ludzika (tym samym nauczyciel dokonuje selekcji, w której nikt nie jest poszkodowany) - wybiera kilka osób, które mają zdolności plastyczne. Te dzieci pomogą w malowaniu liści – witraży.
Reszta dzieci, która otrzymała karteczkę z symbolem kasztanowego ludzika, udaje się na oddzielny stolik i tam z pomocą nauczyciela wspomagającego wykonuje ludziki i zwierzątka z kasztanów.
Nauczyciel pomaga dzieciom zrobić dziurki na patyczki, podpowiada także pomysły, jak można wykorzystać kasztany (np. przeciąć na pół, aby powstały „stopy”, podłużny kasztan wykorzystać na tułów).
Druga grupa z nauczycielem prowadzącym wykonuje witraże z farb żelowych posługując się gotowym konturem różnych liści.
Na koniec dzieci komponują wystawę gotowych ludzików, a po wyschnięciu farb żelowych przyklejają witrażyki na szyby.
Po skończonych zajęciach dzieci porządkują stanowiska pracy.

5. Zakończenie i pożegnanie uczniów.

Polonistyczna
Przyrodnicza
Społeczna

Ruchowa
Przyrodnicza



Polonistyczna

Polonistyczna
Plastyczna

Co się udało:

    • dzieci potrafią wymienić nazwy drzew liściastych, które poznali na zajęciach;
    • dzieci znają drzewa dotychczas niektórym nieznane (np. dwa gatunki dębu, których liście widzieli na zajęciach);
    • dzieci znają aktualną porę roku, wiedzą, jak wygląda jesienna przyroda;
    • dzieci potrafią wyjaśnić, dlaczego liście zmieniają kolor i wiedzą, jakie kolory są najbardziej charakterystyczne dla jesieni;
    • dzieci potrafią współdziałać w zabawie i w wykonaniu zadań, dzielić się materiałami i narzędziami pracy;
    • dzieci potrafią działać w sposób kulturalny i szanując drugą osobę;
    • dzieci potrafią wykonać ludzika lub zwierzątko z wykorzystaniem kasztanów i patyczków/zapałek,
    • dzieci potrafią posługiwać się farbami żelowymi do szyb, tak aby witrażyk nimi wykonany był estetycznie wykonany, a zarazem dał się łatwo przyklejać (chodzi o równą warstwę farby określonej grubości oraz o odpowiednie łączenie barw)

Opracowała:
Marta Turska - Grochocka




Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt
Książki dla dzieci:           Książki dla rodziców:                                       Książki dla nauczycieli:

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone