Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  




Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Rozwój intelektualny

dziecko Zabawki edukacyjne dla dzieci

Wszechstronny rozwój

Dziecko od chwili narodzenia poznaje świat, najpierw przez dotyk, potem wzrok, obserwuje otoczenie, w miarę upływu czasu kiedy zaczyna raczkować potem chodzić, tym bardziej wszystko go ciekawi, wiedzą o tym młode mamy, które na początku muszą mieć malca stale na oku, gdyż ten wszystko chce obejrzeć, zobaczyć, dotknąć potem zaczynają się pytania. Ważne jest aby umożliwić dziecku ten rozwój, tzn. dostarczyć mu możliwie jak najwięcej bodźców, okazji do rozwijania jego zainteresowań.


Odpowiedni dobór zabawek

Na rynku zabawkowym istnieje wielka gama przeróżnych propozycji zabawek dla najmłodszych.
Rodzice mają coraz to większy problem z tym, co kupić dzieciom do zabawy lub na prezent.
Jak się wejdzie do sklepu z zabawkami i popatrzy na półki pełne lalek grających, śpiewających, niewiele różniących się jedna od drugiej, podobnie z samochodzikami, to przychodzi do głowy stwierdzenie, po co dziecku kolejna lalka do kolekcji czy kolejny samochodzik, którym  chwilę się pobawi, dopóki mu się nie znudzi i znów będzie oczekiwać kolejnego zakupu. Dziecko i tak ma zazwyczaj tę ulubioną rzecz, którą najchętniej lubi się bawić. Nasze babcie, mamy miały niekiedy jedną lalę i ją szanowały, bawiły się nią długo, czasem u niektórych można jeszcze znaleźć na strychu jakąś “szmacianą Zuzię”.
Nie neguję tutaj posiadania tego typu zabawek przez dzieci, gdyż i one spełniają jakąś funkcję wychowawczą, np. lalka taka prawdziwa "Zuzia" czy "bobas" nie lalka Barbie, która może rodzic w dziecku kompleks brzyduli, uczy i przygotowuje dziewczynkę do przyszłej roli mamy, kształci u niej funkcję macierzyńską, opiekuńczą. Chłopcy bawiąc się samochodami również kształtują swoje zainteresowania w kierunku motoryzacyjnym, elektrotechnicznym, gdyż rozpracowują mechanizmy z którego składają się samochodziki.
Pragnę zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzić z ilością tych zabawek, gdyż im dziecko ma ich mniej, tym bardziej je szanuje, dba o nie, bo wie, że rodzic tak szybko nie kupi mu kolejnej.

Uczmy dzieci bawiąc się z nimi, tzn. nauka poprzez zabawę.

Warto zaopatrzyć dziecko w zabawki edukacyjne rozwijające myślenie, zabawki, dzięki którym, będzie mogło ono samo stworzyć coś z niczego, coś nowego np. klocki do budowania, układanki logiczne, zabawki do majsterkowania, plastelinę, modelinę, kukiełki (można zrobić je samemu dziecko będzie miało jeszcze większą frajdę i satysfakcję z tego, np. z drewnianej chochli można stworzyć różne postacie narysować twarz dorobić włosy itp., a potem z całą rodzinką lub samo dziecko może odgrywać wymyślony teatrzyk lub zainscenizować znaną bajkę) takie zabawki, które pobudzą dziecko do twórczego myślenia, kreatywności, dadzą mu możliwość ćwiczenia umiejętności manualnych, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, analizy i syntezy wzrokowej.

Zdarza się i tak, że rodzice idąc za modą i trendem współczesnej kultury oraz za namowami dziecka, które chce mieć to, co posiadają inni, kupują zabawki, nie zastanawiając się, czy są one odpowiednie dla dziecka, jego rozwoju, i tak np. kupują gry, nie zwracając uwagi na oznaczenia, dla jakiej grupy wiekowej są one skierowane, czy nie zawierają przemocy i innych niewskazanych dla dziecka treści; kolejną maskotkę i wszystkie dostępne artykuły lub zabawki oznaczone nazwą danej maskotki czy przedstawiające jej wizerunek, np. pościel, plecak, spinki do włosów itp.

Warto by się tu zastanowić czy jest to wszystko potrzebne dziecku do szczęścia, czy nie są to tylko pieniądze wyrzucone w błoto i czy bardziej nie krzywdzimy tym dziecka, aniżeli pomagamy mu w jego rozwoju?

Zabawki poszerzające zainteresowania dziecka

Warto kupować zabawki z takich dziedzin życia, którymi się nasze pociechy interesują np. dziecko lubi oglądać gwiazdy można kupić mu lunetę, jest ciekawe świata – zaopatrzyć je w dziecięcą encyklopedię, lubi taniec - matę do tańczenia itp.


Podczas zabawy dajmy dziecku odrobinę swobody

Nie chodzi mi tutaj o zasadę rób co chcesz, lecz o rozumną swobodę.
Nie należy się obawiać, że dziecko pobrudzi nam dywan, jeśli zorganizujemy właściwie warsztat pracy dziecka.
Dzięki tym czynnościom umożliwimy mu nie tylko wspaniałą, twórczą zabawę ale i możliwość uruchomienia wyobraźni, pofantazjowania.

Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Uczymy dziecko liczyć dużą ilość elementów

             czytaj więcej...

dzieci Zabawy edukacyjne - inwestycja w rozwój dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Jak pobudzić rozwój zainteresowań u dziecka

             czytaj więcej...

dzieci Jak wychować inteligentne dziecko

             czytaj więcej...

dzieci Jak pobudzić kreatywność dziecka

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty
Podobne tematy

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone