portal dla dzieci, dla rodziców
Dla nauczycieli

dane dostarcza: niania.pl
Pomysly na zajecia

Zostań redaktorem Portalu
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, scenariusze zajęć, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  

Artykuły do przedruku

nauczycieli Baranek Wielkanocny, pisanki - symbole Świąt Wielkanocnych

Temat: „Baranek Wielkanocny, pisanki – symbole Świąt Wielkanocnych”


1. GRUPA WIEKOWA : uczniowie klas I – III

2. TEMAT DNIA – „Baranek Wielkanocny, pisanki – symbole Świąt Wielkanocnych” (zajęcia plastyczne rozbite na 2 oddzielne tematy)

3. CELE ZAJĘĆ :
Wiadomości – uczeń powinien :

    • znać symbolikę świąt Wielkiej Nocy: jajo jako symbol nowego życia, baranek jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa;
    • znać sposoby zdobienia pisanek dawniej i dziś oraz „ewolucję” baranka jako symbolu świąt.

          Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych – potrafi :

    • odpowiedzieć na pytania o święta Wielkiej Nocy właściwie interpretując wskazane przez nauczyciela symbole (baranek i jajko).

          Stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych – potrafi :

    • wykonać prace plastyczne: „Baranek wielkanocny” oraz „Pisanka”.

          Rozumie wiadomości :

    • rozumie symboliczne znaczenie pewnych przedmiotów i elementów związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

         Wychowawcze :

    • zachęcanie do wykorzystania wyobraźni,
    • zaakcentowanie znaczenia świąt Wielkiej Nocy oraz związanych z nimi symbolicznych elementów,
    • kultywowanie tradycji polskich poprzez przedstawianie dawniejszych zwyczajów oraz tradycyjnych sposobów zdobienia pisanek oraz wykonywania figurek baranka wielkanocnego,
    • dbanie o estetykę miejsca pracy podczas wykonywania prac plastycznych ,
    • kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
    • wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
    • wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
    • wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

4. METODY PRACY :
słowna

    • rozmowa z dziećmi,
    • swobodne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Jakie zwierzęta i przedmioty związane są ze świętami Wielkiej Nocy? Dlaczego właśnie takie i co one oznaczają?”,
    • swobodne wypowiedzi dzieci na powyższy temat,
    • wyjaśnienie symboliki baranka i jajka jako elementów symboliki świąt Wielkiej Nocy,
    • opowiadanie o dawnych zwyczajach zdobienia jaj na Wielkanoc oraz o tym, jak kiedyś wyglądał baranek wielkanocny, a jak wygląda dziś.

praktyczna

    • wykonywanie prac plastycznych „Baranek” i „Pisanka”.

oglądowa

    • oglądanie zdjęć różnorodnie ozdobionych jaj wielkanocnych,
    • podziwianie różnorodnych sposobów wykonania prac plastycznych przez dzieci.

5. FORMY PRACY :
zbiorowa

    • odpowiadanie na pytania nauczyciela,
    • określanie znaczenia symboli związanych ze świętami Bożego Narodzenia: baranka i jajka,
    • oglądanie fotografii pisanek.

indywidualna

    • wymyślanie koncepcji wykonania prac plastycznych oraz rodzaju wykorzystanych materiałów,
    • wykonanie prac plastycznych.

6. POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE :

    • zdjęcia i obrazki przedstawiające różnorodnie ozdobione pisanki,
    • gotowy kształt jajka, bibuła, wycinanki, koronki, ozdobne dziurkacze oraz wycięte nimi kształty – kwiatki, zwierzątka, bibuła, klej,
    • gotowy kształt baranka, włóczka, klej, głowa baranka do doklejenia.

7. PRZEBIEG ZAJĘĆ:


Przebieg zajęć

Edukacja

Uwagi

1. Powitanie dzieci.
Nawiązanie do tematu lekcji.
Nauczyciel zadaje pytanie „Jakie znacie najważniejsze symbole świąt Wielkiej Nocy? Czego symbolem jest jajko? A co symbolizuje baranek wielkanocny?”
Dzieci próbują określić na podstawie znanych już wiadomości, co symbolizuje jajko i dlaczego, oraz czemu baranek jest ważnym symbolem wielkanocnym. Nauczyciel zbiera wymienione informacje i uzupełnia: jajko jako symbol nowego życia oraz baranek wielkanocny jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa.  

2. Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie, w jaki sposób kiedyś zdobiono pisanki? Jak można to robić? Jak robi się to w waszych domach?
Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tradycyjnych sposobach barwienia jaj – cebula, żyto, wydrapywanie wzorów, malowanie gorącym woskiem. Dzieci oglądają fotografie lub ilustracje tradycyjnie zdobionych jaj, można także przybliżyć współczesne sposoby zdobienia jako ciekawostkę. Dzieci podają sposoby zdobienia jaj w swoich domach.

3. Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie, jak kiedyś wyglądał i z czego był robiony baranek wielkanocny? Z czego jest robiony teraz?
Nauczyciel przybliża dzieciom tradycję wykonywania baranków z masła w dawnych czasach. Gospodynie wykonywały takie baranki prasując masło w specjalnych formach, które dziś można spotkać w muzeach. Masło było bardzo cennym towarem i zanoszono je do poświęcenia w kościele. Współcześnie baranki wykonuje się z ciasta lub z cukru.

4. Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie prac plastycznych (podzielone na 2 zajęcia):
a)  Baranek
Na gotowym kształcie brzuszka baranka dzieci przyklejają włóczkę szarą, białą. Można robić spirale, „dywanik”, ciąć włóczkę na małe kawałeczki. Kiedy cały brzuszek jest gotowy doklejamy od spodu głowę i zaplatamy dwa warkoczyki na nóżki.
b) Pisanka
Dzieci mają za zadanie ozdobić kształt jajka w kolorowy, staranny, efektowny sposób. Mają do dyspozycji różnorodne materiały, mogą rysować, wyklejać, korzystać z ozdobnych dziurkaczy i wyciętych nimi kształtów.
Po zakończeniu zajęć dzieci porządkują stanowisko pracy.
Kiedy prace są gotowe, komponujemy z nich wystawę.
5. Zakończenie i pożegnanie uczniów.

Polonistyczna
Społeczna (kulturowo – religijna)
Przyrodnicza

 

 

 


Społeczna
Polonistyczna
Kulturowa

 

 






Kulturowa
Polonistyczna

 

 

 

 




Plastyczna

 

 




Plastyczna

 

Opracowała:
Marta Turska - Grochocka




Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt
Książki dla dzieci:           Książki dla rodziców:                                       Książki dla nauczycieli:

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone