Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  
Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Ciekawostki

  

           Nikotyna wpływa negatywnie na samego palacza jak i osoby będące w jego towarzystwie, czyli biernych palaczy. Najbardziej cierpią na tym dzieci, których organizm dopiero się rozwija i kształtuje, dlatego też, im wcześniejszy kontakt z dymem papierosowym tym bardziej ujemne skutki odczuje dziecko w starszym wieku. 
          
Badania wykazały, iż palacz bierny wdycha 1/3 do 1/2 dymu papierosowego, który unosi sie z tlącego papierosa, a stężenie substancji toksycznych, które się w nim znajdują jest wielokrotnie większe, aniżeli w dymie papierosowym, który wdycha palacz.
          
Palenie papierosów przez kobietę ciężarną, mocno odbija się w skutkach na jej dziecku, zwiększa ona ryzyko wystąpienia poronienia, komlikacji poporodowych, niskiej wagi ciała dziecka oraz możliwości wystąpienia śmierci łóżeczkowej (nagły zanik oddechu u dziecka- bezdech podczas snu, który w przypadku nie udzielenia nagłej pomocy może doprowadzić do śmierci dziecka). Dzieci, palących rodziców są bardziej narażone na infekcje dróg odechowych, choroby ucha środkowego, zaburzenia rozwoju oraz większe ryzyko zachorowań na raka płuc.

Bibliografia:
1. A. Starek: Toksykologia dymu tytoniowego (w): Zdrowotne następstwa palenia tytoniu w Polsce,   red. W. Zatoński, K. Przewoźniak. Warszawa, Ariel 1992.
2. P.G. Zimbardo: Psychologia i życie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.

Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone