Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  




Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Zagrożenia dla dzieci

dziecko Co zrobić gdy dziecko pije- przyczyny oraz sposoby jak temu zaradzić

Alkoholizm jest to choroba, która rozbija rodziny, niszczy życie a zarazem zdrowie człowieka. Przyczynia się do wielu nieszczęść, wypadków, złych czynów itp.

Przyczyną picia alkoholu przez osoby niepełnoletnie jest m.in.

  • wpływ środowiska rodzinnego: alkoholizm u dzieci
    większą skłonność posiadają dzieci z rodzin, w których istnieje problem alkoholizmu jednego bądź czasem dwojga rodziców;
  • wpływ środowiska rówieśniczego, namowy kolegów do picia, częste imprezy skrapiane alkoholem;
  • propaganda kulturowa szerząca przekonanie że bez alkoholu nie można się dobrze bawić, a impreza bez picia to nieudana impreza, od małego oswajanie dziecka z alkoholem, na każdej imprezie rodzinnej, grillu, spotkaniu, obecny jest alkohol;
  • promowanie, zachęcanie dziecka do picia poprzez podawanie mu choćby łyka wina, szampana dla dorosłych czy tzw. szampanów dla dzieci.

Co rodzic może zrobić żeby zniechęcić dziecko do picia alkoholu:

  • przede wszystkim samemu dawkować go w odpowiednich ilościach i pokazać dziecku, że można się bez niego dobrze bawić;
  • w przypadku małego dziecka, powinien skutkować zakaz, w przypadku dziecka w wieku szkolnym i starszym, dorosły powinien odbyć rozmowę i wytłumaczyć dziecku, że ten napój jest dla dorosłych a dla niego jest sok. Jeśli dorośnie i będzie miał 18 lat sam zdecyduje czy będzie chciał to pić.
    Przedstawić dziecku argumenty, które udowadniają, że alkohol szkodzi zdrowiu, wyniszcza je, powoduje różnego rodzaju uszkodzenia organiczne, dysfunkcje, szczególnie jeśli chodzi o tak młody organizm, który się dopiero rozwija, warto szczerze zadeklarować dziecku, że nie jest się dziecka strażnikiem i nie będzie możliwości jego kontroli ale się mu ufa, wierzy w niego i w jego rozsądek oraz w to, że nie będzie sam chciał sobie zaszkodzić;
  • nauczyć dziecko mówić „nie”,tzn.  jeśli będzie na imprezie, na której ktoś będzie go nachalnie namawiał do spożywania alkoholu, to powinien on odmówić i to wcale nie będzie dla niego „obciachem” ale sukcesem gdyż, potwierdzi swą asertywność i podkreśli swoje wartości w jakie wierzy, jeśli znajomi to zrozumieją to dobrze, jeśli nie i przez to zachowanie zostanie przez nich odrzucony i wyśmiany tzn. żeby lepiej uważał na nich lub szukał innych kolegów, którzy zaakceptują go takim jakim jest naprawdę a nie będą na siłę zmuszać do robienia czegoś na co nie ma ochoty;
  • warto porozmawiać o abstynencji, wyrzeczeniu się picia na jakiś czas np. w jakiejś intencji- uleczenie z choroby alkoholowej jakiegoś członka rodziny, dobrze jeśli dorosły sam da tego przykład np. podpisze deklaracje np. na rok, wtedy stanie się autentycznym wzorem do naśladowania.
  • jeśli problem alkoholizmu u dziecka jest bardziej zaawansowany, wtedy warto zasięgnąć rady osób do tego wyspecjalizowanych i udać się z dzieckiem do poradni odwykowej.
Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Uzależnienie się dziecka od komputera

             czytaj więcej...

dzieci Halloween - dobra zabawa?

             czytaj więcej...

dzieci Internetowe zagrożenia

             czytaj więcej...

dzieci Niebezpieczeństwo Harrego Pottera!!!

             czytaj więcej...

dzieci Zwróć uwagę jakie znaki i symbole nosi Twoje dziecko

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone