Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
portal dla dzieci, dla rodziców
Dla rodziców


Artykuły do przedruku

Zostań redaktorem
Jeśli piszesz wartościowe artykuły, chcesz wypromować samego siebie...

kliknij tutaj!  




Zarejestruj się z tego linku i otrzymaj 50% zniżki na 6 miesięcy do biblioteki z ok. milionem ebooków online Perlego

- Naukowa anglojęzyczna biblioteka z poradnikami edukacyjnymi np. jak profesjonalnie napisać sztuki teatralne, opowiadanie, jak prowadzić teatr, poradniki artystyczne, aktorskie, psychologiczne, filozoficzne, medyczne, informatyczne, edukacyjne, naukowe. Miesięczny dostęp do wszystkich ebooków tańszy niż cena niejednego ebooka.

nauczycieli Zdrowie dzieci

dziecko Co Twoje dziecko je na drugie śniadanie???

             „Rano jedz jak król, w południe jak książe, a wieczorem jak żebrak". To popularne i zapewne wszystkim znane przysłowie ma w sobie ziarnko prawdy. Śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia, który dostarcza naszemu organizmowi „powera”, więc nie powinniśmy o nim zapominać.
               Szczególnie znaczenie ma ono dla dzieci, które idąc do szkoły muszą się w niej skupiać i uważać na lekcjach przez kilka godzin. Jeśli nie spożyją porządnego śniadania w domu bogatego w białko, węglowodany, wapń, żelazo, składniki mineralne, witaminy, nie będą w stanie skoncentrować się podczas prowadzonych przez nauczyciela zajęć.
              Po kilku godzinach obecności w szkole dziecko traci nagromadzoną wcześniej energię i zaczyna słabnąć. Powinno uzupełnić ją poprzez zjedzenie drugiego śniadania, równie bogatego i odżywczego jak pierwsze śniadanie. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką krzywdę wyrządzają dzieciom, nie dając im do szkoły drugiego śniadania, a jedynie zaopatrując je w parę zł. Dzieci nie mając tej tradycyjnej kanapki z serem czy wędliną, wędrują już od samego rana do szkolnego sklepiku aby zwalczyć głód, i co kupują..., mając do wyboru drożdżówkę oraz chipsy, lody, batoniki, żelki, wybierają oczywiście tę drugą opcję czyli słodycze. W ten sposób, ich organizm  nie otrzymuje żadnych wartościowych składników odżywczych, które mógłby sobie przyswoić, a które są niezbędne do jego prawidłowego wzrostu i funkcjonowania młodego człowieka, jedynie dostarcza się mu gotowe produkty, sztucznie konserwowane, o dużej zawartości cukru.
              Tak "zapchane" dzieci, kiedy przychodzi pora obiadowa koło południa, często nie mają ochoty iść na obiad, za który rodzice płacą nie małe pieniądze. Najedzone słodyczami, które oprócz tego, że powodują u dzieci próchnicę zębów, przyczyniają się do spadku łaknienia. Spożywają więc obiad na siłę, na usilne namowy nauczycielki dyżurującej na stołówce, często zaś większość dania ląduje w pojemniku na odpadki.
          Warto więc, zastanowić się, nad zwróceniem większej uwagi na znaczenie edukacji dzieci na temat zdrowego odżywiania się.
Jest to apel kierowany do rodziców ale i do nauczycieli, którzy poprzez ciekawe zajęcia szkolne, mają wpływ na kształtowanie prawidłowych  nawyków żywieniowych u uczniów, które w znacznej mierze decydują o kondycji zdrowotnej człowieka dorosłego.
Ważne jest również to, co wchodzi w skład zaopatrzenia sklepików szkolnych, czy aby nie za mało (lub w ogóle), znajduje się tam produktów pożytecznych takich jak owoce, produkty mleczne, kanapki itp.?

Co powinno wchodzić w skład drugiego śniadania:
kanapka - najlepiej z ciemnego pieczywa,
do niej    - ser żółty lub wędlina, dżem, miód, warzywa: sałata, rzodkiewka.
owoce, warzywa - jabłko, gruszka, banan,mandarynka, może być obrana marchew.
napój     - najlepiej domowej roboty sok, lub herbata.
przetwory mleczne – np. jogurt

Podstawowe produkty zawierające najważniejsze składniki odżywcze dla naszego organizmu:
białko – mleko, kefir,  sery, mięso , ryby jaja, fasola, groch, soczewica, bób, soja, orzechy.
węglowodany – pieczywo (najlepiej razowe), kaszy, makarony, owoce, warzywa, płatki zbożowe, ryż, kukurydza, ziemniaki, rośliny strączkowe.
wapń   – mleko i jego przetwory
żelazo – mięso, jaja, szpinak, ryby, brokuły, brukselka, kapusta włoska nasiona roślin strączkowych, chleb pełnoziarnisty
składniki mineralne – owoce, warzywa
witaminy – owoce, warzywa, ciemne pieczywo, płatki zbożowe, mleko, mięso, ryby, jaja.

Na koniec pragnę podać tytuł książki, w której przedstawione są cenne rady dla rodziców na temat sposobów kształtowania apetytu u dziecka: Sylviane Bonnot-Matheron: "Apetyt u dziecka-Jak sobie radzić z dzieckiem w wieku 0-7 lat?"

Zobacz podobne arytkuły:

dzieci Żywienie dzieci

             czytaj więcej...

dzieci Zdrowe słodkości dla dzieci

             czytaj więcej...
Ciekawe produkty

Polityka prywatności | Reklama | Współpraca | Partnerzy | Kontakt

Książki dla dzieci, plecaki, buty
copyright © Dla-Dzieci.com.pl - wszystkie prawa zastrzeżone